Izložba je produžena do 23. 10.
Polazište umjetničkog istraživanja Tine Gverović i Siniše Ilića čuveni je Jugoslavenski paviljon na međunarodnoj izložbi EXPO 58 u Bruxellesu, 1958., arhitekta Vjenceslava Richtera. U postavu paviljona, na kojemu su bili angažirani brojni suradnici, kroz prostornu su se organizaciju promišljale teme državne i društvene organizacije, suvremene umjetnosti, ekonomije i turizma. Umjetnike zanima kako se tada neko društvo predstavljalo kroz koncept paviljona i koje bi danas bile relevantne teme na koje bi se mogao osvrnuti Paviljon suvremenog društva.
PROČITAJ VIŠE
Muzej suvremene umjetnosti predstavlja samostalnu izložbu autorice Azre Svedružić i autora Demirela Pašalića naslovljenu „Pozor, pejzaž!“ u MSU galeriji od 12. do 30. travnja 2022.
PROČITAJ VIŠE
Svake godine učenici 12. razreda Vizualnih umjetnosti programa International Baccalaureate Diploma Programme (IBDP) izlažu pomno pripremljenu izložbu umjetničkih radova koje su napravili tijekom dvogodišnjeg programa. Izložba je jedna od njihovih konačnih ocjena kao IBDP vizualnih umjetnika, vrijedna 40% njihove ukupne ocjene. Obično predmet potiče studente na proces istraživanja, eksperimentiranja i otkrića; kroz uspjehe i neuspjehe, a konačni izazov je sve to povezati u tematski ili stilski koherentno djelo.
Ovogodišnja izložba studenata American International School of Zagreb istražuje svijet snova, izraza i portreta demonstrirajući razvoj vještina u raznim medijima.
Izložba se može posjetiti u redovnom radnom vremenu muzeja do 1. svibnja.
PROČITAJ VIŠE
Nakon uspješnog predstavljanja u splitskoj Galeriji umjetnina u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti otvara se retrospektivna izložba Gorkog Žuvele, umjetnika koji je svojim gotovo pedesetogodišnjim umjetničkim radom, predanim pedagoškim i neumornim kulturnim angažmanom trajno obilježio umjetničku i kulturnu scenu Splita i Hrvatske.
PROČITAJ VIŠE
Ciklus izložbi Zbirka kao glagol predstavlja novi postav u trajanju Muzeja suvremene umjetnosti kojeg timski radimo kako bismo redefinirali poimanje muzeja i društveni kontekst u kojem se nalazi. Izložbe nisu dovršen projekt, nego je riječ o procesu i brzoj reakciji na zbivanja koja nas okružuju. Naziv ciklusa nadahnut je pjesmom slovenskog pjesnika Borisa A. Novaka „Sloboda je glagol“.
PROČITAJ VIŠE
Izložba se produžuje do 1. 5.
Multimedijski umjetnik Davor Mezak izložbom Potresna stvarnost predstavlja aktualnu postpotresnu stvarnost urbanih i ruralnih dijelova Banovine.
PROČITAJ VIŠE
Izložba se otvara prvim obraćanjem Maskerona 11. 2. 2022. s početkom u 19 sati.
Drugo obraćanje na programu je 17. 2. 2022. s početkom u 19 sati.
Izložba se zatvara trećim obraćanjem koje je na programu 24. 2. 2022. s početkom u 19 sati.
PROČITAJ VIŠE
Da li čovjek uopće više može biti slobodno, samostalno i neovisno biće? Koliko nas određuje naša interakcija s tehnologijom? Moramo li se pokoriti stroju kao što smo se pokoravali drugim velikim silama u prošlosti? Izbrisati se i pretvoriti u objekte, Ili možemo još uvijek pregovarati o zajedničkoj budućnosti?
PROČITAJ VIŠE
Izložba je produžena do 27. veljače.
Izložba Povratak učenika i profesora Škole primijenjene umjetnosti i dizajna povodom 139. rođendana Škole i kao dio programa ususret 140. rođendanu Škole otvara se u četvrtak, 20. siječnja u 18 sati.
PROČITAJ VIŠE
Austrijski umjetnik Marko Zink u višegodišnjem istraživačkom projektu naslovljenom M 48° 15′ 24.13″ N, 14° 30′ 6.31″ E (zemljopisne koordinate Mauthausena) istražuje trivijalizaciju nacističke povijesti, komemorativnu kulturu odnosno prakse brisanja kolektivnog sjećanja posredstvom proširene fotografije. Riječ je o projektu koji je izvorno realiziran u travnju 2019. za memorijalni Centar u Mauthausenu gdje je umjetnik izložio fotografske cikluse čiji je cilj bio učiniti vidljivim dvojni nestanak: istrebljenje ljudi i iskorjenjivanje sjećanja. Ti se fotografski ciklusi premijerno pokazuju u MSU Galeriji. Izložba se otvara 11. 1. u 18 sati. Odmah po otvorenju izložbe održat će se i razgovor o iskustvima komemorativnih praksi u kojemu će sudjelovati ravnateljica Memorijalnog centra Mauthausen Barbara Glück, povjesničar Ivo Goldstein, voditeljica Dokumente – centra za suočavanje s prošlošću Vesna Teršelič, ravnatelj Javne ustanove Spomen područja jasenovac Ivo Pejaković, umjetnik Marko Zink uz moderatoricu kustosicu Muzeja Leilu Topić.
PROČITAJ VIŠE