Umjetnički rad Ivane Tkalčić, Utopijska heterotopija daje moguće odgovore na pitanja koja je otvorio Vjenceslav Richter, ne samo kada je riječ o upotrebi novih tehnologija u stvaranju umjetničkog djela već i istraživanju granica između stvarnih i imaginarnih prostora. U središtu umjetničkog rada Ivane Tkalčić nalazi se Sinturbanizam, jedan od najznačajnijih Richterovih projekata. Richter ga je započeo sredinom pedesetih godina 20. stoljeća, a njegova realizacija uslijedila je početkom šezdesetih, dok je daljnji razvoj nastavljen tijekom sedamdesetih godina 20. stoljeća.
PROČITAJ VIŠE
Nakon premijernog prikazivanja u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu, izložba Vidljive predstavlja se i u drugim partnerskim institucijama, a u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti otvara se 15. prosinca 2023. i ostaje otvorena do 6. veljače 2024.
Projektom i izložbom Vidljive daje se pregled recentnog stvaralaštva umjetnica kako bi se osvijestila nužnost za ravnopravnom vidljivošću i zastupljenošću autorica u muzejskim kolekcijama i programskim realizacijama. Produkcija autorica obuhvaća širok raspon tema i senzibiliteta te nedvojbeno zaslužuje veću vidljivost i pozornost stručne i šire javnosti.
Nakon 1990-ih, desetljeća velikih promjena, na nevelikom prostoru nekada zajedničke federacije nastale su različite države i povijesno-vremenske zone. Nastale u ratovima, u manje ili više uspješnim političkim i ekonomskim tranzicijama, često su se lako odricale naslijeđa.
Politički performans kao oblik osobnog ili organiziranog umjetničkog otpora u tim burnim vremenima, čije posljedice i još osjećamo, u fokusu je izložbe Osvijesti! Odupri se! Reagiraj! Performans i politika u postjugoslavenskom kontekstu 1990-ih.
PROČITAJ VIŠE
Izložba Šum 84/94/24 predstavlja susret kolekcije umjetnosti nesvrstanih zemalja iz Podgorice sa zbirkama Muzeja suvremene umjetnosti Zagreb fokusirajući se na razdoblje između 1984. i 1994. godine, tj. na desetljeće postojanja Galerije umjetnosti nesvrstanih zemalja Josip Broz Tito u Titogradu.
PROČITAJ VIŠE
* Izložba je produžena do 11. 2. 2024. *
Njegova podržavajuća ruka – kuriranje kustosa: Davor Matičević najnovija je izložba iz ciklusa Okidači kojim MSU poziva umjetnike, kustose i kustoske kolektive da se kritički osvrnu odnosno reagiraju na muzejski fundus. Otvara se u četvrtak, 9. 11. 2023. u 19 sati, u MSU Black Boxu. Naziv izložbe je preuzet iz citata Ivana Posavca iz razgovora koji je dao za časopis 15 Dana objašnjavajući da veliki dio njegovog fotografskog opusa, kao i onog Mije Vesovića, ne bi postojao da ih Matičević nije podržavao.
PROČITAJ VIŠE
Tijekom šest dana trajanja, program Realities in Transition XR Camp – Prošireni svjetovi istražuje potencijal XR tehnologije u umjetničkoj i kreativnoj sferi koja je oduvijek njegovala kritički i refleksivan pristup novim fenomenima. Alati proširene stvarnosti umjetnicima i drugim kreativcima mogu poslužiti za formiranje novih kreativnih narativa, modaliteta umjetničkog pripovijedanja i izgradnju svjetova. KONTEJNER-ov program Realities in Transition XR Camp – Prošireni svjetovi donosi imerzivna umjetnička iskustva koja nam otvaraju nove sfere, ali nas i usidruju u našoj stvarnosti osvještavajući nas o prednostima i rizicima ove tehnologije i naglašavajući potrebu da se njome odgovorno i moralno koristimo.
Hibridni program uključuje izložbu, audiovizualne i performanse proširene stvarnosti, brojne radionice i uzbudljiv diskurzivni program, a propituje teme kao što su umjetna inteligencija, ideja proširene stvarnosti kao nove zadane stvarnosti, korištenje ove tehnologije u polju edukacije i umjetničkog stvaralaštva, zamišljanje drugačijeg javnog prostora, proširenje polja izvedbenih umjetnosti, upoznavanje etabliranih XR umjetnika i onih u usponu te mnoge druge.
PROČITAJ VIŠE
KONTEJNER 3.0 – međunarodno događanje u organizaciji udruge KONTEJNER koje predstavlja aktualne i eksperimentalne umjetničke prakse kroz tri programske cjeline: Izložba “Živi sustavi”, Gibanja – eksperimentalno zvučno događanje i Realities in Transition XR kamp
17. 10. – 29. 10. 2023.
KONTEJNER (Odranska 1/1), Muzej suvremene umjetnosti, Pogon Jedinstvo, Peti kupe
više na: www.kontejner.org
PROČITAJ VIŠE
Izložba Nalazište umjetnice Lale Raščić zaključna je postaja njezina višegodišnjeg projekta GORGO. GORGO, odnosno Gorgonu poznajemo kao mitsko čudovište ali i kao žrtvu davnog, pretpovijesnog strašnog nasilja. Glava Meduze, jedina smrtna od triju sestara, drevnih božica prognanih na kraj svijeta, već stoljećima tjera zle duhove i čuva njezina vlasnika od zlog udesa.
PROČITAJ VIŠE
Dobro društvo umjetnice Vlatke Horvat interpretira radove iz muzejske Zbirke skulpture iz vizure umjetničkog djelovanja same autorice.
Male skupine djela iz različitih razdoblja i umjetničkih pokreta u složenom su dijalogu u izložbenom prostoru. Figurativne i apstraktne skulpture stoje jedne uz druge, a njihov prostorni raspored naglašava razlike i veze između različitih formalnih gesti i skulpturalnih materijala. Autoričin izbor i postav radova iz zbirke pruža razigran, dinamičan pogled na grupirane skulpture, njihove suodnose, međusobne povezanosti i moguće interpretacije.
PROČITAJ VIŠE
Početkom 1980. godine u tadašnjoj Galeriji suvremene umjetnosti održala se izložba Hansa Haackea jednostavnog naslova "hans haacke, new york” (21. 1. - 7. 2. 1980.). Ovaj pionir institucionalne kritike i neumorni kritičar kapitalističkog korporativnog neksusa i visoke umjetnosti, ponajviše uloge institucije muzeja, tad se prvi put predstavio lokalnoj javnosti, a GSU je za tu priliku od umjetnika pokušala naručiti i novu produkciju, kao što je „i drugdje proizveo djela za specifične situacije”.
PROČITAJ VIŠE