Program MSU mali i veliki namijenjen je svim članovima obitelji različite dobi koji ravnopravno sudjeluju u organiziranim vodstvima i radioničkim aktivnostima uz izložbeni program MSU-a s ciljem razvijanja interesa za umjetnost i poticanja zajedničkog djelovanja svih dobnih skupina. Program je osmišljen uz izložbu Miris svježe nacijepanih drva.
U veljači 2025. u MSU kinu prikazuju se novi repertoarni naslovi u utrci za najprestižnije filmske nagrade Oscar. Na repertoaru je Emilia Pérez s 13 nominacija za Oscara, britanski triler Konklava sa 8 nominacija, Anora s 6 nominacija, Supstanca s 5 nominacija te hrvatski kandidat za Oscara Čovjek koji nije mogao šutjeti, nominiran u kategoriji najboljeg kratkometražnog igranog filma. Prikazuju se i kino-hitovi Susjedna soba Pedra Almodóvara, talijanska fantastična drama Parthenope Paola Sorrentina, Maria Pabla Larraína s Angelinom Jolie u naslovnoj ulozi te hrvatska manjinska koprodukcija Kad svane dan.
Polazište predavanja prof. dr. Regine Bittner jest film Ivane Tomljenović, u trajanju od 57 sekundi, snimljen na Bauhausu u Dessau i predstavlja jedinstveni dokument života u Bauhausu krajem 1920-ih. Danas je ovaj film dio zbirke Muzeja suvremene umjetnosti. Ivana Tomljenović pronašla je na Bauhausu u Dessau eksperimentalni pedagoški model koji je nudio alternativu tradicionalnom obrazovanju na umjetničkim akademijama. Njezina kolegica Otti Berger, također iz Hrvatske, dijelila je to iskustvo te je u intervjuu za časopis Bauhaus iz 1929. godine govorila o „institucijama mrtvih konvencija“. Ovaj fragment sjećanja na dvije umjetnice Bauhausa polazište je za promišljanje historiografija ove avangardne škole.
U petak, 7. veljače od 17 do 20 sati u Dvorani Gorgona održat će se predavački maraton umjetnika Marka Pogačnika čiji su radovi Programirana šuma (1969) i Slobodna šuma (2024., koautor s Marikom Pogačnik) također dio izložbe Miris svježe nacijepanih drva. Predavački maraton organiziran je oko tri tematske cjeline: odnos prirodne i umjetne inteligencije, višedimenzionalni prostor šume i nastanak eko-veganske civilizacije.
MSU poziva osobe 60+ da se pridruže susretu MSU seniora u srijedu, 12. veljače 2025. s početkom u 11 sati u MSU. Susret će biti posvećen posjetu izložbi ATD dijalozi: fotoarhiv feat. muzej fotografije iz ciklusa Okidači. Osim stručnog vodstva kustosice izložbe Belle Rupene kroz izložbu, posjetitelji će moći razgledati i tamnu komoru kakva se koristi u analognoj fotografiji koju će im predstaviti Janko Belaj.
U petak, 14. veljače u 18 sati u Dvorani Gorgona održat će se razgovor Konflikti u zajednicama i moguće transformacije (i filmska kamera) u kojem će sudjelovati: Una Bauer, teatrologinja, kritičarka i terapeutkinja, Hana Sirovica, novinarka, urednica i feministica, Armina Pilav, arhitektica, feministica i istraživačica, i Karla Crnčević, autorica filma Zemlja za nas koji se prikazuje u prostoru izložbe Miris svježe nacijepanih drva.
Program MSU mali i veliki namijenjen je svim članovima obitelji različite dobi koji ravnopravno sudjeluju u organiziranim vodstvima i radioničkim aktivnostima uz izložbeni program MSU-a s ciljem razvijanja interesa za umjetnost i poticanja zajedničkog djelovanja svih dobnih skupina. Program je osmišljen uz izložbu Miris svježe nacijepanih drva.
U subotu, 15. veljače u 12 sati u prostoru izložbe održat će se razgovor s umjetnicom Anom Hušman o njezinom filmu Radije bih bila kamen s izložbe Miris svježe nacijepanih drva koja nosi ime po izjavi protagonistice filma.
Plesni performans izvodi se u sklopu izložbe Ples, otpor, (ne)rad. Kulturni, politički i umjetnički aspekti plesa za vrijeme i nakon Jugoslavije.
Izvedba je osmišljena za izrazito dug prostor koji u kojemu, u vrsti, formirajući jasno odvojenu liniju, niz pleasača izvodi odvojene točke. Linija njihove izvedbe može se savijati, rastvarati, gibati, lomiti, sažimati i širiti, uznemiravati i smirivati... Strogost čiste linije nasuprot kompleksnosti i isprepletenosti autorskih izričaja u jeziku pokreta i njegove artikulacije, koji se stalno međusobno uvezuju i nadovezuju, jedan za drugim, jedan uz drugoga, jedan prije drugog, uvijajući se između nutarnje kompleksnosti i izvanjske gole jednostavnosti jedne, čiste i jasne linije. Izvedbom želimo uhvatiti taj paradoksalni trenutak između istodobno slobodne i stroge discipline u kojemu se život, misao i ples čine zauvijek sudbinski uhvaćeni.
Predstavljanje pjesničko-grafičke mape: List je čovjek koji hoda zrakom: hommage Luku Paljetku u izdanju Zbirke Biškupić održat će se u utorak, 18. veljače 2025. u 18 sati.
Sudjeluju:
pjesme čitaju: autori i Joško Ševo, dramski umjetnik
Igor Paro na lutnji
New York – Impressions in Latin Jazz
Luis Bonilla, skladatelj, trombon
Jazz orkestar HRT-a
Miron Hauser, dirigent
Trombonist, skladatelj i dirigent - Luis Bonilla - dobro je poznat na hrvatskoj jazz-sceni na kojoj redovito gostuje kao izvođač, ali je prisutan i kao predavač. Posebnu je povezanost ostvario s hrvatskim glazbenicima, osobito u suradnji s Hrvatskom glazbenom mladeži. Naime, voditelj je Ljetne jazz škole Hrvatske glazbene mladeži u Grožnjanu i Svjetskog orkestra Glazbenih mladeži. Bonilla je tijekom dugogodišnje karijere stekao bogato iskustvo koje danas prenosi mladim naraštajima glazbenika. Osim što održava glazbene radionice i seminare, predavao je na Manhattan School of Music, Konzervatoriju New England, Philadelphia University i drugim američkim sveučilištima, a od 2018. redoviti je profesor na odjelu za jazz Sveučilišta u Grazu.
Pozivamo Vas da sudjelujete na javnom razgovoru „Gdje se proizvodi umjetnost? Važnost radnih prostora za umjetnike/ce", koji će se održati 20. veljače u 18 sati u MSU u okviru izložbe „Jagoda: Prostori nevidljivog" autorice Nine Kurtele.
Sudionice razgovora:
Nina Kurtela - umjetnica, voditeljica umjetničke organizacije Jagoda i članica inicijative Klaonica
Tea Kantoci - kustosica, organizatorica platforme Antisezona i članica inicijative Klaonica
Sara Salamon - multimedijalna umjetnica i članica inicijative Klaonica
Ana Boljar - arhitektica i članica inicijative Klaonica
Leila Topić - kustosica izložbe, MSU Zagreb
Moderatorica:
Ana Kutleša - kulturna radnica i članica kustoskog kolektiva BLOK
Pridružite nam se u jedinstvenom projektu koji spaja umjetnost, ekologiju i zajednicu! U 2025. godini u Muzeju suvremene umjetnosti otvara se velika izložba Andreje Kulunčić pod nazivom „Činiti svijet boljim mjestom“. U sklopu izložbe stvaramo zeleni muzej – oazu za odmor, igru i druženje, ali i vrt koji nosi plodove zajedničkog rada.
Osmišljena kao popratni program izložbe filmskih pripovijesti Drianta Zenelija „Dolina čudnih ljubavnika” u Zbirci Richter, radionica pripovijedanja „Nježni divovi: Prostor i protagonist(i)” za svoj cilj ima ući u dijalog s nekim od najvažnijih primjera brutalističke baštine u Hrvatskoj te istražiti kako ispričati priče u kojoj je arhitektura (jedan od) protagonist(a).
Ovih praznika darujte djeci nezaboravno iskustvo susreta sa suvremenom umjetnosti. Poludnevni program koji uključuje posjete izložbama, likovne i novinarske radionice uz stručno vođenje namijenjen je osnovnoškolcima i traje pet dana po četiri sata.