U središtu projekta što ga je Driant Zeneli osmislio za Zbirku Richter Muzeja suvremene umjetnosti Zagreb je dojmljiv i emotivan film o čudnim ljubavnicima koji nastaje usred krize izazvane iskapanjem litija i borbe za ekološku i okolišnu pravdu na zapadnom Balkanu. Središnji protagonist pripovijesti maleni je list koji utjelovljuje krhkost i ranjivost suvremenog čovjeka. Driant Zeneli koristi sliku ljubavlju opsjednutog lista kao metaforu potpune otvorenosti i ranjivosti, ali istodobno i paradoksalno, odvažnog junaka koji beskompromisno slijedi svoju viziju bez obzira na gubitak iluzija tijekom vlastite misije.
Jazz orkestar HRT-a
Emiliano Sampaio, skladatelj, trombon, dirigent
Gitarist, trombonist, dirigent, aranžer i skladatelj, Emiliano Sampaio donosi zvukove svoje domovine Brazila u ciklus Jazz orkestra HRT-a. Rođen u São Paulu 1984., studirao je glazbu na Sveučilištu Campina. Godine 2012. preselio se u Graz kako bi studirao jazz kompoziciju, a 2021. je završio doktorsko umjetničko istraživanje pod nazivom Restrukturiranje hijerarhije unutar i između jazz i klasičnih orkestara.
Programski filmski ciklus Muzeja suvremene umjetnosti Kino na rubu predstavlja suvremene hrvatske filmske autore koji djeluju na rubu filmskog roda, prolazeći svojim autorskim izričajem kroz eksperimentalni, animirani, dokumentarni i igrani film.
Ciklus istražuje primjere imanentne povezanosti i međuodnosa likovne i filmske umjetnosti, te njihovo zajedničko ishodište. Radove koje ovaj program obuhvaća karakterizira naglašen likovni izraz, snažni autorski postupci i tehnike, slobodniji narativni pristup, raznolikost umjetničkih izričaja i medija, kao i visoki umjetnički standardi u izražavanju filmskih vizija.
U prosincu u MSU kinu u programu 12. Maratona kratkometražnog filma prikazuju se kratki filmovi za djecu i odrasle. Na repertoaru je i novi naslov Pedra Almodóvara Susjedna soba, regionalni kino hit Za danas toliko, francuski kandidat za Oscara Emilia Pérez, dječja animirana pustolovina Niko 3: Putevima polarne svjetlosti te talijanski hit Uvijek postoji sutra.
ATD dijalozi: fotoarhiv feat. muzej fotografije izložba je iz ciklusa Okidača kojim MSU poziva umjetnike, kustose i kustoske kolektive da se kritički osvrnu odnosno reagiraju na muzejski fundus, a nastala je prema autorskoj koncepciji Draženke Jalšić Ernečić. Izložba je organizirana kao dio programa Dani fotografije Arhiva Tošo Dabac i na konceptualnoj razini preispituje paradigmu fotografske baštine, fotografskih ateljea i ostavština te problematizira temeljno pitanje gdje prestaje i gdje počinje naša briga o fotografskim ostavštinama.
CJELONOĆNI PROGRAM ZA MLADE OD 18 DO 35 GODINA U MSU / PROJEKT MALA ŠKOLA REVOLUCIJE
U noći s petka, 13. prosinca, na subotu, 14. prosinca, pripremite svoje vreće za spavanje, najdraže pidžame i papuče i pridružite nam se na cjelonoćnom, eksperimentalnom i participativnom događaju Snovi za budućnost – Koncert za spavanje.
SLOBODAN ULAZ NA SVE PROGRAME
-- Stručna vodstva – otkrijte aktualne izložbe u MSU
-- Flashback – razgovori nekadašnjih kustosa i konzervatora-restauratora GSU i MSU s umjetnicima i kolegama te predstavljanje fenomena suvremene umjetnosti; moderiraju današnji kustosi i konzervatorica-restauratorica MSU
-- performance ● ples ● film ● program za djecu i odrasle ● radionice
Radno vrijeme
Subota, 14. prosinca od 11 do 19 sati
Nedjelja, 15. prosinca od 11 do 18 sati
Plesna predstava Strahovi malih razlika, autorica i izvođačica Anne Javoran i Viktorije Bubalo, premijerno je izvedena u sklopu programa Antisezona – ples u Gorgoni, 26. ožujka 2022., u prostoru za povremene izložbe MSU-a, na 2. katu. Nakon brojnih uspješnih gostovanja, predstava Strahovi malih razlika vraća se u subotu, 14. prosinca u Muzej suvremene umjetnosti, na obljetnički program MSU 70.
Dva tjedna nakon programa u Gorgoni s Albertom Serrom i Markom Peransonom uz premijeru Serrine fascinantne tauromahije Usamljena poslijepodneva (Tardes de soledad), Filmske mutacije u partnerstvu s Muzejom suvremene umjetnosti i Kulturno informativnim centrom KIC fokusiraju se na politike nevidljivog filma s programom Irena Vrkljan – Harun Farocki: Film nije na prodaju.
** Filmski program u Gorgoni odvija se 14. prosinca 2024. u 19 sati u sklopu programa obilježavanja 70. godišnjice MSU-a. Ujedno, prisjećamo se gostovanja i retrospektive Haruna Farockija na Filmskim mutacijama u Muzeju suvremene umjetnosti prije 15 godina, u prosincu 2009., dan nakon otvorenja nove zgrade Muzeja.
Programski filmski ciklus Muzeja suvremene umjetnosti Kino na rubu predstavlja suvremene hrvatske filmske autore i filmove koji su primjeri imanentne povezanosti i međuodnosa likovne i filmske umjetnosti, naglašenog likovnog izraza, snažnih autorskih postupaka i tehnika, slobodnijeg narativnog pristupa te raznolikih umjetničkih izričaja i medija.
U petom ovogodišnjem tematskom bloku naslova „Mentori i studenti”, 18. prosinca u 18 sati, predstavljamo izbor studentskih i profesionalnih filmova autora i mentora Daniela Šuljića te studentske filmove i prvi profesionalni rad mlade autorice Sunčane Brkulj, donedavne studentice koja je diplomirala pod mentorstvom Daniela Šuljića.
Izložba Miris svježe nacijepanih drva govori o ljudskoj prisutnosti u vrlo konkretnim krajolicima, šumama, otocima, visoravnima i dolinama Balkana i mediteranske regije - Hrvatske, Slovenije, Srbije, Bosne i Hercegovine, i Italije. Iako na prvi pogled izgledaju kao idilična priroda, to su zapravo „živi arhivi“ čiji su „dokumenti“ stabla obilježena za sječu, umjetna jezera, predmeti ostali od izbjeglica ili pak sjećanja ljudi koji tu žive, njihova tradicija, znanja i iskustva.
Prirodu doživljavamo uglavnom svojom prisutnošću i svojim aktivnostima: priroda je drvo za sječu, voda za hidroelektrane, vjetar za vjetrene turbine, životinje za lov, biljke i plodovi za hranu ili trase naših prometnih putova.