MSU poziva umirovljenike da se pridruže susretu MSU seniora u srijedu, 31. siječnja s početkom u 11.00 sati u Paviljonu 12 na Zagrebačkom velesajmu. Susret će biti posvećen posjetu izložbi pod nazivom „Zagreb Većeslava Holjevca od 1952. do 1963.: Urbanistička vizija i arhitektonski dosezi“, a vodstvo će održati arhitekt Ivan Mlinar i povjesničar Hrvoje Klasić.
PROČITAJ VIŠE
U nedjelju, 28. siječnja s početkom u 11.30 sati kustosica Renata Filčić provest će zainteresirane izložbom „Osvijesti! Odupri se! Reagiraj! Performans i politika u postjugoslavenskom kontekstu 1990-ih“.
PROČITAJ VIŠE
Ovogodišnja Noć muzeja na temu „Muzeji i nova publika“ održava se 26. siječnja 2024. U Noći muzeja radno vrijeme MSU je od 18 do 01 sat iza ponoći. Radno vrijeme Zbirke Richter je od 18 do 00 sati. U zgradi MSU održavaju se programi Hrvatskog školskog muzeja, čija je zgrada zatvorena zbog obnove, i projekcije filmova u sklopu Festivala tolerancije. Pogledajte što smo pripremili i ne propustite posjetiti MSU u Noći muzeja.
PROČITAJ VIŠE
Na ovogodišnjim Tolerance talkovima razgovara se o pravima djece izbjeglica, slojevitostima i učincima gaming industrije te antisemitizmu i poricanju genocida
Na sedamnaestom Festivalu tolerancije, koji će se održati od 23. do 27. siječnja u Muzeju suvremene umjetnosti, te od 24. do 28. siječnja u Dokukinu KIC, i ove nas godine očekuje selekcija iznimnih i višestruko nagrađivanih filmskih ostvarenja, a koja publika najvećim dijelom neće imati prilike vidjeti u redovnoj kinodistribuciji. Uz filmove Festival tolerancije donosi publici već godinama poznate Tolerance Talk rasprave o relevantnim društvenim temama. Potreba o progovaranju o društvenim nepravdama, inzistiranje na dijalogu i podrška marginaliziranim skupinama jedan je od glavnih ciljeva udruge Festivala suvremenog židovskog filma Zagreb i projekta Festivala tolerancije – JFF Zagreb, pa je tako i program temeljen na idejama i vrijednostima tolerancije, empatije, socijalne osjetljivosti i suživota.
PROČITAJ VIŠE
Peto u nizu provedenih aktivističkih istraživanja Instituta za radikalnu imaginaciju (Institute of Radical Imagination), „Crveno, zeleno, crno i bijelo“ temelji se na intervjuima trinaest građana i aktivista za društvenu i klimatsku pravdu. Intenzivno se fokusirajući kako na urbani Zagreb, tako i na širi kontekst globalne geopolitike, rad pronalazi riječi kojima dotiče žarišta etičke, ekološke i političke odgovornosti danas. Jer svaka daljnja šutnja postaje suučesništvo. Ovaj program dio je projekta Museum of the Commons, u sklopu Internacionale, saveza 14 europskih muzeja i drugih kulturnih institucija za suvremenu umjetnost, a održat će se u nedjelju, 21. siječnja s početkom u 16 sati u predvorju MSU-a.
PROČITAJ VIŠE
U subotu, 20. siječnja od 11.30 do 13 sati organiziramo radionicu izrade tzv. sushi maramica pod voditeljstvom Petre Bilić Križan, dizajnerice i umjetnice.
PROČITAJ VIŠE
Sudjeluju: Muzejska savjetnica Arheološkog muzeja Zagreb Jacqueline Balen, istraživačke novinarke Jutarnjeg lista Slavica Lukić i Kristina Turčin, zamjenik glavne urednice Novosti, povjesničar i publicist Tihomir Ponoš
Moderira: kustosica MSU-a Leila Topić
Izravan povod razgovoru Etika postava bila je nedoumica kustoskog tima izložbe „Njegova podržavajuća ruka-kuriranje kustosa: Davor Matičević“ (Leila Topić, Željko Luketić, Leri Ahel) kako predstaviti dokumentarni sadržaj kojeg smo željeli istodobno i pokazati i sakriti. Naime, riječ je o novinskim napisima iz različitih domaćih tjednika 90-ih godina koji su, na katkad prilično zazoran i neumjestan način, predstavljali privatni život, tijek bolesti i smrt Davora Matičevića.
PROČITAJ VIŠE
Ženski filmski festival 17. siječnja u 19.00 sati u dvorani „Gorgona“ Muzeja suvremene umjetnosti predstavlja nagrađivani dokumentarni film Veće od traume – scenaristica i producentica Mirte Puhlovski i Vedrane Pribačić koja uz scenarij potpisuje i režiju.
PROČITAJ VIŠE
Pozivamo vas na zajedničko promišljanje o ovom pitanju u okviru čitateljskog kružoka koji će se održati u utorak 16. siječnja u 18 sati u MSU.
Kroz razgovor potaknut tekstovima o revolucionarnoj umjetnosti i umjetnosti u revoluciji, koji će sudionici prethodno dobiti na e-adrese, zajedno ćemo istražiti vezu između umjetnosti, revolucije i društvenih promjena. Razmotrit ćemo ulogu umjetnosti u oblikovanju društva, te na koji način može služiti kao katalizator promjena. Bit će to ne samo prilika za čitanje i diskusiju, već i za dijeljenje osobnih dojmova i stavova.
Program, prvenstveno namijenjen mladima od 15 do 30, je besplatan, a prijaviti se moguće putem linka. Po prijavi sudionici će na svoje e-adrese dobiti tekstove koji će biti uporište naše diskusije.
PROČITAJ VIŠE
U nedjelju, 14. siječnja MSU poziva publiku na sudjelovanje u interaktivnom vodstvu i iskustvenoj radionici koja će sudionicima približiti percepciju svijeta i doživljaj umjetnosti osobe s oštećenjem vida.
PROČITAJ VIŠE