Polazište predavanja prof. dr. Regine Bittner jest film Ivane Tomljenović, u trajanju od 57 sekundi, snimljen na Bauhausu u Dessau i predstavlja jedinstveni dokument života u Bauhausu krajem 1920-ih. Danas je ovaj film dio zbirke Muzeja suvremene umjetnosti. Ivana Tomljenović pronašla je na Bauhausu u Dessau eksperimentalni pedagoški model koji je nudio alternativu tradicionalnom obrazovanju na umjetničkim akademijama. Njezina kolegica Otti Berger, također iz Hrvatske, dijelila je to iskustvo te je u intervjuu za časopis Bauhaus iz 1929. godine govorila o „institucijama mrtvih konvencija“. Ovaj fragment sjećanja na dvije umjetnice Bauhausa polazište je za promišljanje historiografija ove avangardne škole.
PROČITAJ VIŠE
Program MSU mali i veliki namijenjen je svim članovima obitelji različite dobi koji ravnopravno sudjeluju u organiziranim vodstvima i radioničkim aktivnostima uz izložbeni program MSU-a s ciljem razvijanja interesa za umjetnost i poticanja zajedničkog djelovanja svih dobnih skupina. Program je osmišljen uz izložbu Miris svježe nacijepanih drva.
PROČITAJ VIŠE
U petak, 31. siječnja u 19 sati u Dvorani Gorgona će umjetnik i kustos Anton Vidokle u razgovoru sa kustosicom Zdenkom Badovinac predstaviti svoju umjetničku praksu te će se prikazati film Autotrofia (2020) iz postava izložbe Miris svježe nacijepanih drva.
PROČITAJ VIŠE
* Noć muzeja u MSU održava se 31. siječnja 2025. od 18 do 23 sata na obje muzejske lokacije – u Muzeju suvremene umjetnosti, Avenija Dubrovnik 17 i u Zbirci Richter, Vrhovec 38.
Ulaz u postav muzeja, aktualne izložbe i sve druge programe tokom Noći muzeja je slobodan za javnost.
* U Noći muzeja u MSU se održava i dio programa Hrvatskog školskog muzeja.
* Posebna ponuda restorana Rougemarin i posebni popusti u MSU Shopu
* U sklopu ovogodišnje teme Noći muzeja – „muzeji vidljivi i nevidljivi“ – pozivamo posjetitelje da prilikom dijeljenja fotografija iz MSU na društvenim mrežama koriste hashtag #MSUnocmuzeja kako bi se povećala vidljivost fotografije i kako bi ih svi zainteresirani mogli pogledati. Svoje fotografije s hashtagom #MSUnocmuzeja uploadajte na društvene mreže do utorka, 4. 2. 2025. Najlajkanije fotografije ćemo nagraditi.
PROČITAJ VIŠE
Muzej suvremene umjetnosti ima veliko zadovoljstvo predstaviti vam monografiju koja govori o životu i stvaralaštvu Ivana Picelja (1924.-2011.), jednog od najznačajnijih i najutjecajnijih hrvatskih umjetnika druge polovine 20. stoljeća. Ivan Picelj bio je autor koji je stvarajući svoju umjetnost utjecao i na ključne promjene na našoj likovnoj sceni promovirajući ranih pedesetih godina apstraktnu umjetnost.
PROČITAJ VIŠE
COLLECTIVE
Jazz orkestar HRT-a
More Love Ensemble
Melita Lovričević, vokal i efekti
Petar Ćulibrk, klavir
Marko First, akustična i električna violina
Luka Žužić, trombon, klavijature
Enos Kugler, bubnjevi
Miron Hauser, dirigent
Sastav koji svoju glazbu opisuje kao baseless jazz fusion koncept iza sebe ima tri albuma i brojne nastupe u Hrvatskoj i inozemstvu. Afirmirani na međunarodnoj glazbenoj sceni, nastupali su primjerice u Kini i Maroku, gdje su u ulozi kulturnih ambasadora Hrvatske, imali priliku predstavljati svoj repetoar na najvećim kulturnim festivalima te u veleposlanstvima.
PROČITAJ VIŠE
Obiteljski program MSU MALI I VELIKI – Gljive na kraju svijeta
Program MSU mali i veliki namijenjen je svim članovima obitelji različite dobi koji ravnopravno sudjeluju u organiziranim vodstvima i radioničkim aktivnostima uz izložbeni program MSU-a s ciljem razvijanja interesa za umjetnost i poticanja zajedničkog djelovanja svih dobnih skupina. Program je osmišljen uz izložbu Miris svježe nacijepanih drva.
PROČITAJ VIŠE
Za osamnaesto izdanje Filmskih mutacija: festivala nevidljivog filma primijenili smo strukturu esejističkog programa duljeg trajanja, programskog filma eseja. Prošireni filmsko-izložbeni program osamnaestog izdanja radili smo serijski, za nekoliko blokova koji se upotpunjuju, pod radnim naslovom Točka omega. U žarištu je esejistička moć zaustavljene slike, prekinutog filma, prvih i posljednih slika, kratkih filmskih opusa, radikalnih politika krajolika, osiromašenih gdje u svakom kadru ima vatre, ukratko, suočavanje sa “stanovitom samoćom i stanovitim unutarnjim egzilom”, kako kaže Víctor Erice za svoj rad filma. Preuzimamo Ericeov uvid za mutacijsko suočavanje s unutarnjem egzilom slika.
PROČITAJ VIŠE
Pred sam kraj izložbe Podijeljeno vrijeme – Krici i šaputanja / Studio Imitacija života 1987. – 1991. ne propustite stručno vodstvo s autorom izložbe Darkom Fritzom 11. siječnja 2025. u 12 sati. Izložba Podijeljeno vrijeme okuplja zajedničku umjetničku produkciju Željka Serdarevića i Darka Fritza, sadržanu od likovnih radova, dokumentacije instalacija u javnom prostoru i glazbeno-scenskih priredbi. Njihovo zajedničko djelovanje započinje 1987. objavom programske brošure Krici i šaputanja. U isto vrijeme angažirani su na realizaciji grafičkih i scenskih rješenja za kazališne i kulturne institucije koje potpisuju imenom Studio Imitacija života. Kroz zajednički stav „sve je već prikazano, umjetnost je uspostavljanje novih odnosa među postojećim oblicima”, započeli su istraživanje nekih novih alternativnih modela djelovanja.
PROČITAJ VIŠE
Pred sam kraj izložbe Podijeljeno vrijeme – Krici i šaputanja / Studio Imitacija života 1987. – 1991. ne propustite stručno vodstvo s autorom izložbe Željkom Serdarevićem 10. siječnja 2025. u 18 sati. Izložba Podijeljeno vrijeme okuplja zajedničku umjetničku produkciju Željka Serdarevića i Darka Fritza, sadržanu od likovnih radova, dokumentacije instalacija u javnom prostoru i glazbeno-scenskih priredbi. Njihovo zajedničko djelovanje započinje 1987. objavom programske brošure Krici i šaputanja. U isto vrijeme angažirani su na realizaciji grafičkih i scenskih rješenja za kazališne i kulturne institucije koje potpisuju imenom Studio Imitacija života. Kroz zajednički stav „sve je već prikazano, umjetnost je uspostavljanje novih odnosa među postojećim oblicima”, započeli su istraživanje nekih novih alternativnih modela djelovanja.
PROČITAJ VIŠE