Aktualne izložbe

 

Ples, otpor, (ne)rad. Kulturni, politički i umjetnički aspekti plesa za vrijeme i nakon Jugoslavije

20.11.2024. - 23.02.2025. / MSU, 1. kat povremenih izložbi

 

Nakon četiri godine zajedničkog rada u okviru projekta (Non)Aligned Movements, regionalna plesna mreža Nomad Dance Academy otvara izložbu kojom predstavlja nastojanje da se suvremeni ples na prostoru Jugoslavije promatra kao zajednički kulturni prostor. Prostor koji, usprkos svim političkim lomovima, i dalje opstaje u svojim dinamičnim i jedinstvenim manifestacijama.

  PROČITAJ VIŠE

20 godina Erste fragmenata

08.11.2024. - 01.12.2024. / MSU, 2. kat povremenih izložbi

 

Umjetnička izložba u organizaciji Erste banke

Natječaj Erste fragmenti već 20 godina vjeruje u mladost, talent i umjetnost. Tim povodom pripremljena je velika retrospektivna izložba s djelima nekadašnjih fragmentaša, a danas istaknutih umjetnika. Dodatno, bit će predstavljeni i ovogodišnji radovi nove generacije mladih umjetnika.

Ulaz je besplatan, a sve umjetničke radove možete pogledati od 8. 11. do 1. 12. u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu. Izložbu je osigurao naš strateški partner Wiener osiguranje.

  PROČITAJ VIŠE

Podijeljeno vrijeme: Krici i šaputanja / Studio Imitacija života 1987. – 1991.

07.11.2024. - 12.01.2025. / MSU, Black Box

 

Trideset i tri godine nakon prestanka suradnje, umjetnički dvojac Darko Fritz i Željko Serdarević predstavljaju se izložbom Podijeljeno vrijeme u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti, koja okuplja njihovu zajedničku umjetničku produkciju, sadržanu od likovnih radova, dokumentacije instalacija u javnom prostoru i glazbeno-scenskih priredbi. 

  PROČITAJ VIŠE

Picelj i prijatelji

19.09.2024. - 02.02.2025. / MSU, 3. kat

 

** Izložba se produžuje do 2. 2. 2025. **

HDLU i MSU Zagreb predstavljaju retrospektivnu izložbu Picelj i prijatelji povodom 100-godišnjice rođenja Ivana Picelja (1924. - 2011.)

Hrvatsko društvo likovnih umjetnika i Muzej suvremene umjetnosti Zagreb pozivaju vas na otvorenje retrospektivne izložbe Picelj i prijatelji jednog od najistaknutijih hrvatskih umjetnika druge polovice 20. stoljeća, Ivana Picelja, koje će se održati u četvrtak, 19. rujna u 19:30 sati u MSU Zagreb. Prva sveobuhvatna retrospektiva Piceljevog stvaralaštva nakon smrti organizira se povodom stogodišnjice njegovog rođenja (1924. - 2011.), a autor izložbe je prof.dr.sc. Zvonko Maković. Retrospektiva ostaje otvorena do 17. studenog, a tijekom njenog trajanja bit će organiziran bogat i raznovrstan popratni filmski, edukativni i diskurzivni program te brojna stručna vodstva.

 

  PROČITAJ VIŠE

Izložba Budućnosti / Futures

04.04.2023. - 31.12.2024. / MSU, 2. kat

 

Dva glavna pogleda na budućnost nerijetko se isključuju: prvi se temelji na progresivnom napretku i rastu, dok drugi taj napredak i rast vidi kao prijetnju planetu i svim živim bićima. Već i iz tih različitih pogleda zaključujemo kako budućnost pred nama nije jedna, nego je mogućih budućnosti – više, pa i ne govorimo o „budućnosti“, nego o – „budućnostima“. 

  PROČITAJ VIŠE

Drugarstvo / Zbirka kao glagol

07.07.2022. - 31.12.2024. / MSU, 1. kat

 

Izložba Drugarstvo druga je u nizu zajedničkog naziva Zbirka kao glagol, što ih timski radimo da bismo redefinirali poimanje muzeja i društveni kontekst u kojem se nalazi. Nakon Tužnih pjesama rata o ratu i nasilju, Drugarstvo otvara teme solidarnosti i suosjećanja, uloge umjetnosti i muzeja u poboljšanju svijeta. Riječ drugarstvo istog je korijena kao i društvo, a drugove povezuju i naklonost, suradnja, povezanost idejom ili poslom.

Zato Drugarstvo predstavlja djela iz zbirki MSU-a umjetničkih kolektiva, kao i radove umjetnica i umjetnika realiziranih u suradnji s raznim zajednicama. U rasponu od danas kanoniziranih neoavangardi do recentnih participativnih istraživanja, na izložbi 24 pojedinaca i kolektiva pokazuju kakvim se sve inovativnim načinima može pridonijeti promjeni, pa i boljitku, kako individua tako i zajednice.

  PROČITAJ VIŠE

Tužne pjesme rata / Zbirka kao glagol

05.04.2022. - 31.12.2024. / MSU, 1. kat

 

Prvi ciklus predstavljanja djela iz zbirke Muzeja koncipiran je kao odgovor na trenutnu situaciju, želja je za iskazivanjem solidarnosti i empatije sa zemljom koja proživljava ono što je ove prostore obilježilo ratnih devedesetih. Izložba je naziv dobila prema zvučnom radu litavskog umjetnika Deimantasa Narkevičiusa, koji je nastao 2014. u vrijeme prvih protesta, nemira i stradanja upravo u Ukrajini, na kijevskom Trgu nezavisnosti.

  PROČITAJ VIŠE