Ulazak u nekadašnji atelijer Jagode Kaloper potaknuo je Ninu Kurtelu na mnogostruko povezane i ulančane aktivnosti. Jedan od pristupa simbolički naslijeđenoj „ženskoj sobi“ i njezin je projekt naslovljen Jagoda: Prostori nevidljivog, a koji se predstavlja u MSU, u sklopu ciklusa „Okidači“.
PROČITAJ VIŠE
Muzej suvremene umjetnosti nastavlja obogaćivati muzejski postav s taktilnim modelima namijenjenima slijepim i slabovidnima osobama – ali i svima željnima taktilnog doživljaja umjetnosti. Predstavljanje će biti u utorak, 14. siječnja 2025. u 18 sati, na drugom katu Zbirke kao glagol. Posjetitelji će imati priliku sudjelovati u vodstvu prilagođenim radovima na izložbi. Projekt Budućnosti na dodir nastavak je i proširenje uspješnog projekta MSU na dodir, koji Muzej suvremene umjetnosti provodi s ciljem obogaćivanja ponude za slijepe i slabovidne osobe, ali i sve one koji žele taktilno istraživati muzejske predmete. Taktilni modeli umjetničkih djela nastali u sklopu ovog pokreta i producirani u okviru projekta MSU na dodir imaju tako dvojaku funkciju – ne samo da omogućuju posjetiteljima interaktivno istraživanje umjetnosti, već i pomažu revitalizirati izvorni smisao tih djela, jer je fizička interakcija i otvorenost djela – gdje posjetitelj svojom akcijom dopunjava i mijenja djela – bila temeljna ideja mnogih radova ovog pokreta.
PROČITAJ VIŠE
Izložba Miris svježe nacijepanih drva govori o ljudskoj prisutnosti u vrlo konkretnim krajolicima, šumama, otocima, visoravnima i dolinama Balkana i mediteranske regije - Hrvatske, Slovenije, Srbije, Bosne i Hercegovine, i Italije. Iako na prvi pogled izgledaju kao idilična priroda, to su zapravo „živi arhivi“ čiji su „dokumenti“ stabla obilježena za sječu, umjetna jezera, predmeti ostali od izbjeglica ili pak sjećanja ljudi koji tu žive, njihova tradicija, znanja i iskustva.
Prirodu doživljavamo uglavnom svojom prisutnošću i svojim aktivnostima: priroda je drvo za sječu, voda za hidroelektrane, vjetar za vjetrene turbine, životinje za lov, biljke i plodovi za hranu ili trase naših prometnih putova.
ATD dijalozi: fotoarhiv feat. muzej fotografije izložba je iz ciklusa Okidača kojim MSU poziva umjetnike, kustose i kustoske kolektive da se kritički osvrnu odnosno reagiraju na muzejski fundus, a nastala je prema autorskoj koncepciji Draženke Jalšić Ernečić. Izložba je organizirana kao dio programa Dani fotografije Arhiva Tošo Dabac i na konceptualnoj razini preispituje paradigmu fotografske baštine, fotografskih ateljea i ostavština te problematizira temeljno pitanje gdje prestaje i gdje počinje naša briga o fotografskim ostavštinama.
PROČITAJ VIŠE
U središtu projekta što ga je Driant Zeneli osmislio za Zbirku Richter Muzeja suvremene umjetnosti Zagreb je dojmljiv i emotivan film o čudnim ljubavnicima koji nastaje usred krize izazvane iskapanjem litija i borbe za ekološku i okolišnu pravdu na zapadnom Balkanu. Središnji protagonist pripovijesti maleni je list koji utjelovljuje krhkost i ranjivost suvremenog čovjeka. Driant Zeneli koristi sliku ljubavlju opsjednutog lista kao metaforu potpune otvorenosti i ranjivosti, ali istodobno i paradoksalno, odvažnog junaka koji beskompromisno slijedi svoju viziju bez obzira na gubitak iluzija tijekom vlastite misije.
PROČITAJ VIŠE
Nakon četiri godine zajedničkog rada u okviru projekta (Non)Aligned Movements, regionalna plesna mreža Nomad Dance Academy otvara izložbu kojom predstavlja nastojanje da se suvremeni ples na prostoru Jugoslavije promatra kao zajednički kulturni prostor. Prostor koji, usprkos svim političkim lomovima, i dalje opstaje u svojim dinamičnim i jedinstvenim manifestacijama.
PROČITAJ VIŠE
** Izložba se produžuje do 2. 2. 2025. **
HDLU i MSU Zagreb predstavljaju retrospektivnu izložbu Picelj i prijatelji povodom 100-godišnjice rođenja Ivana Picelja (1924. - 2011.)
Hrvatsko društvo likovnih umjetnika i Muzej suvremene umjetnosti Zagreb pozivaju vas na otvorenje retrospektivne izložbe Picelj i prijatelji jednog od najistaknutijih hrvatskih umjetnika druge polovice 20. stoljeća, Ivana Picelja, koje će se održati u četvrtak, 19. rujna u 19:30 sati u MSU Zagreb. Prva sveobuhvatna retrospektiva Piceljevog stvaralaštva nakon smrti organizira se povodom stogodišnjice njegovog rođenja (1924. - 2011.), a autor izložbe je prof.dr.sc. Zvonko Maković. Retrospektiva ostaje otvorena do 17. studenog, a tijekom njenog trajanja bit će organiziran bogat i raznovrstan popratni filmski, edukativni i diskurzivni program te brojna stručna vodstva.
PROČITAJ VIŠE
Dva glavna pogleda na budućnost nerijetko se isključuju: prvi se temelji na progresivnom napretku i rastu, dok drugi taj napredak i rast vidi kao prijetnju planetu i svim živim bićima. Već i iz tih različitih pogleda zaključujemo kako budućnost pred nama nije jedna, nego je mogućih budućnosti – više, pa i ne govorimo o „budućnosti“, nego o – „budućnostima“.
PROČITAJ VIŠE
Izložba Drugarstvo druga je u nizu zajedničkog naziva Zbirka kao glagol, što ih timski radimo da bismo redefinirali poimanje muzeja i društveni kontekst u kojem se nalazi. Nakon Tužnih pjesama rata o ratu i nasilju, Drugarstvo otvara teme solidarnosti i suosjećanja, uloge umjetnosti i muzeja u poboljšanju svijeta. Riječ drugarstvo istog je korijena kao i društvo, a drugove povezuju i naklonost, suradnja, povezanost idejom ili poslom.
Zato Drugarstvo predstavlja djela iz zbirki MSU-a umjetničkih kolektiva, kao i radove umjetnica i umjetnika realiziranih u suradnji s raznim zajednicama. U rasponu od danas kanoniziranih neoavangardi do recentnih participativnih istraživanja, na izložbi 24 pojedinaca i kolektiva pokazuju kakvim se sve inovativnim načinima može pridonijeti promjeni, pa i boljitku, kako individua tako i zajednice.
PROČITAJ VIŠE
Prvi ciklus predstavljanja djela iz zbirke Muzeja koncipiran je kao odgovor na trenutnu situaciju, želja je za iskazivanjem solidarnosti i empatije sa zemljom koja proživljava ono što je ove prostore obilježilo ratnih devedesetih. Izložba je naziv dobila prema zvučnom radu litavskog umjetnika Deimantasa Narkevičiusa, koji je nastao 2014. u vrijeme prvih protesta, nemira i stradanja upravo u Ukrajini, na kijevskom Trgu nezavisnosti.
PROČITAJ VIŠE