Ovo je za MSU bila važna godina. Predstavili smo novi postav muzeja „Zbirka kao glagol“, koji sadrži tri stalne izložbe: „Tužne pjesme rata“, „Drugarstvo“ i „Budućnosti“, a uključuje i ciklus prolaznih izložbi „Okidači“ u kojem gostujući umjetnici u aktualnom umjetničkom i društvenom kontekstu reinterpretiraju radove iz fundusa našeg muzeja. Tu je i članstvo u L'Internationale, savezu petnaestak vodećih europskih muzeja suvremene umjetnosti, koji uz potporu fonda Kreativna Europa razvijaju zajednički projekt "Museum of the Commons".
Predstavili smo izložbu Sanja Iveković: Works of Heart (1970. – 2023.) – prvu sveobuhvatnu zagrebačku retrospektivu ovu umjetnice, aktivistice, feministice, čije su retrospektive prije Zagreba postavljene i u New Yorku i Beču.
Projekt „Vidljive“ najznačajnija je ovogodišnja suradnja s hrvatskim muzejima. MSU je nositelj projekta, koji je realiziran u suradnji s Muzejem moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci, Umjetničkom galerijom u Dubrovniku, Galerijom umjetnina u Splitu i Muzejem likovnih umjetnosti u Osijeku.
PROČITAJ VIŠE
Proglašene su dobitnice nagrada natječaja Nadreade za mlade umjetnike/ce „Ivan Kožarić“, namijenjene umjetnicima/ama do 35 godina, koji je proveo Muzej suvremene umjetnosti uz potporu Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo Grada Zagreba.
PROČITAJ VIŠE
Odlaskom Ivana Faktora izgubili smo predanog filmskog eksperimentatora, konceptualnog umjetnika koji je svojim akcijama i performasima, uvijek praćenim videom i filmom, stvarao začudne instalacije u dosljedno minimalističkoj maniri. Bio je multimedijalni umjetnik u punom smislu te riječi: film, fotografija, video i pokret. Ubraja se među najznačajnije hrvatske umjetnike u polju eksperimentalnog filma.
PROČITAJ VIŠE
Antun Maračić više nije s nama. Nije se lako oprostiti od tako velikog čovjeka, jer on nije bio samo jedan od naših najistaknutijih umjetnika, nego podjednako sjajan kustos i likovni kritičar, koji se svojim tekstovima ustrajno i strastveno zalagao za prisutnost suvremene umjetnosti u medijskom prostoru.
Djela mu se nalaze u zbirci MSU-a, Nacionalnom muzeju moderne umjetnosti, Povijesnom muzeju Zagreb, grafičkoj zbirci Nacionalne i sveučilišne knjižnice, u kolekcijama Filip Trade i Thyssen-Bornemisza Art Contemporary. Kao mulitmedijalni umjetnik priredio je više od 30 samostalnih, sudjelovao na stotinjak skupnih izložbi u zemlji i inozemstvu, a izveo je niz vlastitih akcija i performansa.
PROČITAJ VIŠE
Prijave su otvorene do 5. 11. 2023.
Svi zainteresirani koji imaju između 17 i 27 godina, malo slobodnog vremena i puno dobre volje, mogu poslati prijavu kako bi se uključili u rad KMMSU-a i postali dio tima mladih entuzijasta...
PROČITAJ VIŠE
U sklopu projekta „BEAM UP - Blind Engagement in Accessible MUseum Projects“ /„PRISTUP - Uključivanje slijepih u PRISTUPačne muzejske projekte“ održana je promocija kataloga prilagođenog postava izložbi iz ciklusa „Zbirka kao glagol“ pod nazivom „MSU na dodir“.
PROČITAJ VIŠE
U Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu održana je panel rasprava u organizaciji MSU-a i Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj, pod nazivom „Vidljive: izazovi i perspektive žena u umjetnosti i kulturi“. Panel, posvećen pitanju ravnopravne rodne zastupljenosti umjetnica i kulturnih djelatnica, održan je povodom aktualne izložbe „Vidljive“, koju u zagrebačkom MSU možete pogledati do 1. listopada 2023. godine, nakon čega se seli u Rijeku i druge hrvatske gradove.
PROČITAJ VIŠE
Zdenka Badovinac podnijela je ostavku na mjesto ravnateljice Muzeja suvremene umjetnosti zbog osobnih, obiteljskih razloga, radi kojih više nije u mogućnosti obavljati dužnosti ravnateljice muzeja.
Od 1. listopada vršiteljica dužnosti ravnateljice bit će Vesna Meštrić, dugogodišnja kustosica muzeja i voditeljica Zbirke Richter, te voditeljica odjela zbirki.
PROČITAJ VIŠE
U sklopu programa Kultura i umjetnost u zajednici Grada Zagreba Muzej suvremene umjetnosti partnerski je podržao projekt TijeloRIJEČI performerice Josipe Bubaš (UO Istovremeno) i književnice Neve Lukić koji provode već niz godina, a ovog puta u obližnjem kvartu MSU-a - Trnskom. Sudionike i posjetitelje očekuje dubinsko istraživanje ovog zagrebačkog kvarta kroz interaktivan i kreativno-izvedbeni rad, vodstva po izložbama i predavanja.
PROČITAJ VIŠE
U utorak, 8. kolovoza 2023., napustila nas je Ruth Betlheim u osamdeset i sedmoj godini, psihoanalitičarka, ali usto osoba širokih interesa i otvorenosti. Psihoanaliza bila je njezin životni poziv, a Bauhaus strast koja ju je povezala i s nama u izložbenom projektu „Bauhaus – umrežavanje ideja i prakse“ na kojem je surađivala. Projekt je nadahnuo Ruth Betlheim da 2016. godine pokloni Muzeju suvremene umjetnosti iznimno vrijednu zbirku radova studenata i profesora Bauhausa. Zbirka Marie-Luise Betlheim mapa je sjećanja njezine majke Marie-Luise Betlheim na vrijeme odrastanja u Weimaru obilježeno druženjima sa studentima i profesorima Bauhausa.
PROČITAJ VIŠE