Umjetnička praksa Teute Gatolin istražuje teme brige, ekološke održivosti, tehnologije i industrijskog naslijeđa, pri čemu integrira različite medije – od tradicionalne „ručne“ izrade objekata šivanjem, do vještog korištenja umjetne inteligencije u svrhu ispitivanja odnosa „ljudskog“ i „artificijelnog“. Predstavljena djela procesualnog su karaktera, a jedinstveni likovni jezik umjetnica mlađe generacije stvara polazeći od konteksta koji preuzima iz suvremenih kritičkih teorija, oblikujući ih u složene vizualne i zvučne narative.
PROČITAJ VIŠE
U petak, 17. svibnja, u Parco Arte Vivente (PAV) u Torinu otvara se izložba Marka Tadića „Heliopolis“, prema kustoskoj koncepciji Marca Scotinija. Izložba „Heliopolis“ je posebno osmišljena za PAV i uspostavlja dijalog između radova Marka Tadića i Vjenceslava Richtera, koji su nastali kao rezultat višegodišnjeg umjetničkog istraživanja. Ovim izložbenim projektom, Marko Tadić ponovno iščitava povijest jugoslavenskog socijalističkog modernizma, uspoređujući je s praksama velikih autora koji su djelovali krajem 1950-ih u Hrvatskoj, koristeći metodologiju koja nastoji „natjerati Povijest da započne onime što je Povijest odbacila“ – riječima Waltera Benjamina, koji citira Goncourta.
PROČITAJ VIŠE
Revolucionarka kodnog imena Crvena središnja je protagonistica eksperimentalnog filma Milice Rakić naslovljenog Crvena, da te nema, trebalo bi te izmisliti. Riječ je o osujećenoj borkinji i aktivistici, ženi u tranziciji između dvaju vremena i dvaju svjetova, zarobljenoj između neslobode i mogućnosti nove revolucije.
PROČITAJ VIŠE
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb započeo je suradnju s Udrugom za podršku osobama s intelektualnim oštećenjima Grada Zagreba i grupom Vjeverica 2020. godine kada je realiziran projekt Drugačiji i jednaki.
PROČITAJ VIŠE
Pozivamo vas na dubrovačko izdanje Vidljivih koje će se u Umjetničkoj galeriji Dubrovnik otvoriti u subotu, 13. travnja u 19 sati.
PROČITAJ VIŠE
Veza Julija Knifera (Osijek,1924. – Pariz, 2004.) i Muzeja suvremene umjetnosti duga je i intenzivna, o čemu svjedoči velik broj djela koja se u Muzeju čuvaju, od najranijih do antologijskih.
PROČITAJ VIŠE
Josip Vaništa (Karlovac, 1924. – Zagreb, 2018.) jedinstvenim je pristupom umjetnosti znatno pridonio načinu na koji će sljedeće generacije poimati stvaralaštvo.
Izložba je sažeti uvid u njegov kompleksni stvaralački opus, u kojem su crteži, slike, časopisi, kolaži, objekti i korespondencija, prikupljani u rasponu od sedam desetljeća
PROČITAJ VIŠE
* Izložba je produžena do 12. 5.
Atelijer Kožarić svake godine poziva umjetnice i umjetnike na autorsku reakciju inspiriranu likom i djelom Ivana Kožarića (1921. – 2020.). Instalacijom „15 dkg ravnoteže“ Vlasta Žanić reagira na oboje, sadržajem: Ivan Kožarić je glavni lik njezina istoimenog kratkog igranog filma iz 2004., i formom: dugačka aluminijska traka referira se na njegovu instalaciju Skulptura 1954. – 2000. (HDLU, 2000.).
PROČITAJ VIŠE
التراب يتذكر . وانت ؟
خاک به یاد می آورد. آیا تو؟
Zemlja pamti, pamtiš li ti? projekt je iz ciklusa Okidača kojim predstavljamo rad, komemorativnu akciju kolektiva Žene ženama. Projekt je potaknut radom Promatrači Ivane Popović iz Zbirki MSU-a, a koji se sastoji od velikog broja glinenih, ljudskih glavica različitih formi no koje sadrže jednu koherentnu značajku - izražene oči.
* Izložba se produžuje do 25. 8. 2024.
Izložba obuhvaća radove iz serije Flores para los muertos, Introspector i Distopijski autoportreti, a aludira na prolaznost svega, mijenu čovjeka i njegovu ugroženost i krhkost u današnjem svijetu.
PROČITAJ VIŠE