U sklopu projekta Mala škola revolucije, u kojem mladi produciraju program za mlade, pripremamo radionicu fanzina u utorak, 22. listopada s početkom u 18 sati.
Od Velike depresije, preko buntovnih sedamdesetih i ratnih devedesetih godina prošlog stoljeća, fanzin ili zine zadržao se sve do danas kao sredstvo prenošenja i jačanja glasova često isključenih iz mainstreama.
PROČITAJ VIŠE
U subotu, 19. listopada u 16 sati, pozivamo vas da ispunite poslijepodne razgovorom s australskom umjetnicom Gail Hocking, koja izlaže na ovogodišnjem Drava Art Biennalu. Kao dio programa Škole promjene, ugostili smo je kao istaknutu umjetnicu koja svojim radom istražuje ključne ekološke i klimatske teme u svojoj umjetničkoj praksi.
PROČITAJ VIŠE
Pješačka tura Art ex Machina posvećena je Novim tendencijama, najvažnijem umjetničkom pokretu iz druge polovine 20. stoljeća na ovim prostorima kojem je izvorište i sjedište bilo u Zagrebu. U devedeset minuta ture, koju je osmislila povjesničarka umjetnosti Dorotea Pečarić, u subotu, 19. listopada s početkom u 10.00 sati prolazit će se punktovi od Tehničkog muzeja do nekadašnjeg radničkog sveučilišta Moše Pijade koji otkrivaju kako je Zagreb šezdesetih godina postao jedno od ključnih mjesta rane kompjuterske umjetnosti.
PROČITAJ VIŠE
Slovo, papir, kuća: o materijalnim uvjetima propagandne stanice program je koji se odvija 18. listopada u sklopu Škole propagande u Black Boxu, uz izložbu Propagandna stanica Jonasa Staala (koja je otvorena do 20. listopada). Narodnooslobodilačka borba nerijetko se pojavljuje se kao referenca suvremenim praksama otpora poput feminističkih borbi, antifašističkih kampanja i kampanja solidarnosti s potlačenim narodima. Pritom se često poseže za različitim vizualnim ili tekstualnim reprezentacijama NOB-a, poput fotografija, parola, pjesama ili grafika tiskanih u ratnim uvjetima. Njihova suvremena uporaba, međutim, može voditi fetišizaciji koja izvrće imanentno propagandnu svrhu tog materijala: letak kao potrošni materijal; crtež kao jedini način dokumentacije stvarnosti; pjesma kao ritam koji olakšava vojnički marš; fotografija kao informacija za nepismene. Ako propagandu želimo razumjeti kao važan dio povijesti emancipacijske politike i vitalno oružje antifašističke borbe, njezine označitelje valja uzemljiti u specifične proizvodne odnose Narodnooslobodilačkog pokreta.
PROČITAJ VIŠE
Dok ganjamo plemenite metale da postanu minerali, 4. blok ANTISEZONE ganja predzadnje datume sebe u ovoj godini, donoseći trodnevni program bogat domaćim i međunarodnim gostovanjima, predavanjem, labom i premijerom.
PROČITAJ VIŠE
Tokom trajanja ovogodišnje Ambijente na Zagrebačkom velesajmu (17. – 20. listopada) ulaznica za izložbu Picelj i prijatelji vrijedi i za ulaz na Ambijentu i obrnuto – ulaznica za Ambijentu vrijedi i za posjet izložbi Picelj i prijatelji.* U suradnji MSU i Ambijente 18. listopada u 17 sati u Paviljonu 8 Zagrebačkog velesajma održava se i panel o hrvatskom produkt dizajnu i dokumentarnom serijalu Moderna vremena: oblikovanje u Hrvatskoj, koji je predstavio rad hrvatskih dizajnera, umjetnika, arhitekata poput Vjenceslava Richtera i Bernarda Bernardija i drugih. Tokom trajanja sajma, ovaj serijal emitirat će se i u MSU, u sklopu dizajnerskog showrooma tvrtke Meblo, kojim se sajam predstavlja u muzeju.
PROČITAJ VIŠE
MSU već godinu dana dva puta mjesečno srijedom organizira prijepodnevne susrete za osobe 60+, tijekom kojih se u ugodnim druženjima i razgovorima posjećuju izložbe u Muzeju suvremene umjetnosti, sudjeluje u vodstva, radionice te posjete drugim zagrebačkim lokacijama i kulturnim ustanovama. Sudjelovanje u programu je besplatno.
PROČITAJ VIŠE
Jedina zemlja dokumentarni je film iz 2024. koji su režirali Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham i Rachel Szor u svom redateljskom debiju. Film je čin otpora na putu do pravde tijekom tekućeg izraelsko-palestinskog sukoba. Film je odabran za sekciju Panorama na 74. Međunarodnom filmskom festivalu u Berlinu, gdje je imao svjetsku premijeru 16. veljače 2024. godine, osvojivši nagradu publike Panorama za najbolji dokumentarni film i nagradu Berlinale za dokumentarni film.
PROČITAJ VIŠE
Pridružite nam se u subotu, 12. listopada, na šetnji Muzej i njegova rijeka: Jučer, danas, a valjda i sutra koju vodi Vanja Radovanović u sklopu Škole promjene.
Šetnja Muzej i njegova rijeka: Jučer, danas, a valjda i sutra sudionike će upoznati sa sadašnjošću i prošlošću prostora koji se nalazi između današnje lokacije Muzeja suvremene umjetnosti i rijeke Save.
PROČITAJ VIŠE
U sklopu suradnje s Muzejom suvremene umjetnosti (MSU) u Zagrebu, Muzej punk kulture iz Ljubljane donosi poseban kulturni događaj posvećen slovenskoj punk sceni 1980-ih, jednoj od najvažnijih u bivšoj Jugoslaviji. Ovaj događaj pruža jedinstvenu priliku da se proživi atmosfera jedne od najburnijih i najkreativnijih glazbenih era, koja je oblikovala ne samo slovensku, već i jugoslavensku i europsku rock'n'roll povijest.
PROČITAJ VIŠE