Zbirka Infeld jedna od najvećih privatnih zbirki umjetnina u Austriji. Osnovali su je Peter Infeld (1942.– 2009.) i njegova majka Margaretha Infeld (1904. –1994.) koji su sredinom 1960-ih počeli sakupljati umjetnine. Izborom djela marginalnih umjetnika iz Zbirke Infeld, Muzej suvremene umjetnosti na ovoj izložbi prvi puta nudi uvid u nepresušno vrelo nekonvencionalnih kreativaca. Izložba obuhvaća radove 38 umjetnika, od prve polovice 20. stoljeća do danas, koji prikazuju neki drugi svijet, stanje osobne zbilje. Među njima su velikani art bruta poput Adolfa Wölfija, Jeana Dubuffeta, Gastona Chaissaca, Scottia Willsona i Michel Nedjara, oni nastali na granici između naive i revolta protiv malograđanštine poput Ilija Bosilja, Save Sekulića, Emerika Feješa, Dragutina Juraka i Louisa Vivina, ali i pripadnici Bečkih akcionista, Günter Brus i Otto Mühl.
Riječ je ovdje o umjetnicima koji najčešće nemaju diplome umjetničkih ustanova. Formalno su priznati i uvedeni u umjetnički svijet tek 1940-ih godina kada je veliki iskorak napravio francuski umjetnik Jean Dubuffet. Dubuffet uvodi termin art brut (sirova umjetnost) za koju kaže da obuhvaća "sve one vrste stvaralaštva – crteže, slike, vez u tekstilu ili skulpture (nastale na razne načine, kiparskim postupkom ili modeliranjem od nađenih stvari) itd. – koje karakterizira spontanost i potpuno slobodno izražena inventivnost, koja ne posjeduje gotovo ništa od konvencionalne umjetnosti ili kulturnih klišeja, a koju stvaraju anonimni ljudi koji žive izvan profesionalnih umjetničkih krugova."
Na ovoj izložbi predstavljamo širi uvid u povijest i razvoj, kao i pojedinačne poetike autsajderskog svijeta.
Kustosice: Daniela Bilopavlović Bedenik i Yordanka Weiss.
Otvorenje: 21. 6. u 19 sati.
Izložba je otvorena do 21. 8. 2022.
**
Yordanka Weiss: Zbirka Infeld i fascinacija autsajderima
Strastveni kolekcionari i mecene oduvijek su bili važni za umjetnički svijet. Iz takve je strasti nastala i Zbirka Infeld iz Beča osnivači koje su Peter Infeld (1942.– 2009.) i njegova majka Margaretha Infeld (1904. –1994.). Oni su počeli sakupljati umjetnine sredinom 1960-ih. Nakon smrti Petera Infelda 2009., njegova je supruga, rođena Hrvatica Zdenka Infeld, nastavila obiteljsku sakupljačku i poduzetničku djelatnost.
Danas je Zbirka Infeld jedna od najvećih privatnih kolekcija umjetnina u Austriji. U kolekciji su djela velikih imena iz povijesti umjetnosti poput Klimta, Kleea, Picassa, Schielea, Kokoschke, Grosza, Warhola, Hundertwassera. Osim toga, mnogo je i radova kako austrijskih, tako i europskih autsajdera, a sadrži i djela bečke škole fantastičnog realizma, Bečkih akcionista, pop-arta, tibetanskih budističkih slika za meditaciju („thangka“ slike). Specifičnost je zbirke da ima i radove mnogih hrvatskih umjetnika od Bukovca i Glihe do Murtića, ali i probrani izbor velikana hrvatske naive.
„Široki spektar suvremene umjetnosti u našoj zbirci uvijek je biran na temelju osobnog senzibiliteta prema umjetniku i njegovu načinu stvaranja. Iz takvog pristupa sakupljanju umjetnina, nastaje sasvim osoban afinitet, kao i emocionalni odnos prema svakom umjetničkom djelu“, napisao je Peter Infeld.
Tako je i s umjetnicima art bruta iz Psihijatrijske klinike Maria Gugginga u blizini Beča, s kojima je obitelj Infeld već desetljećima prijateljski povezana. Redovite posjete umjetnicima svjedoče o fascinaciji tim područjem stvaranja, čije je ishodište intuicija. Dr. Leo Navratil (1921.– 2006.) potkraj 1950-ih sa svojim je pacijentima radio terapiju umjetnošću. Poticao je njihovu kreativnost i pokušao je analitički tumačiti. U središtu je stajala osobnost umjetnika, čije se integriranje u društvo odvijalo posredovanjem umjetnosti. Autsajderi rade intuitivno, emocionalno, neovisno o umjetničkim trendovima.
Navratil je otkrio nekoliko uistinu umjetnički darovitih i pozvao Jeana Dubuffeta da potvrdi njihovu vrijednost. Tako je klinika Gugging već 1960-ih privlačila umjetnike. Navratil je poslije osnovao Centar za umjetnost i psihoterapiju te je davao životni i izlagači prostor najdarovitijima. Djeluje i danas pod nazivom „Kuća umjetnika“, u sklopu koje je poznati „Art brut centar“ u kojem se čuvaju i izlažu radovi umjetnika koji su djelovali pod okriljem Gugginga. U Zbirci Infeld radovi su važnih autsajdera iz Gugginga poput Augusta Walla, Oswalda Tschirtnera i Johanna Hausera.
Za ovu su izložbu odabrani radovi 38 umjetnika. Među njima su velikani autsajderske umjetnosti, poput Wölfija, Dubuffeta, Chaissaca, Willsona, Bosilja, Nedjara. No, uvrštena su i djela dvojice pripadnika Bečkih akcionista, Güntera Brusa i Otto Mühla.
Izlagački prostor Zbirke Infeld smješten je od 2000. u idiličnu zgradu bivše lovačke kuće u austrijskom gradiću Halbturnu, a krajem 1990-ih Petar Infeld je preuredio i staru patricijsku kuću u Dobrinju na otoku Krku te se i tamo ljeti održavaju izložbe.
Djela iz Zbirke Infeld izlažu se austrijskim i europskim muzejima.