Strip izdanja MSU - razgovor: Klasja Habjan i Marko Golub

 

Strip izdanja MSU - razgovor: Klasja Habjan i Marko Golub

06.11.2021 - 06.11.2021 / MSU, 1. kat

Ove subote, 6. studenog s početkom u 12 sati pridružite nam se na razgovoru s Markom Golubom i Klasjom Habjan, koji moderira Vesna Meštrić, viša kustosica MSU. Upoznajte se sa zanimljivim izdanjima MSU-a objavljenima u sklopu serije stripova posvećenih umjetnosti, umjetnicama i umjetnicima 20. stoljeća. Izdanja uključuju: strip „Duh Bauhausa“ (2021) mlade dizajnerice, ilustratorice i spisateljice Klasje Habjan, grafički roman „Nasta Rojc: Ja borac“ (2019) koji je oblikovala Ana Mušćet prema scenariju Leonide Kovač, stripove „Mangelos Vol 1“ Ivane Armanini i Marka Goluba (2017) i „Richterova igra“ umjetnice Dunje Janković (2017). 

Razgovor će se održati u subotu, 06. studenog u 12 sati na 1. katu sjevernog izložbenog prostora. Ulaz je slobodan.

Marko Golub (Split, 1978.) diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 2004. a kao likovni kritičar aktivan je od početka 2000–ih. Do 2010. radio je u Redakciji kulturnog programa Radija 101 kao kritičar i novinar, a kritičke tekstove objavljivao je na 1. i 3. programu Hrvatskog radija, stručnim časopisima Čovjek i prostor, Oris, Život umjetnosti, magazinu Kontura, kulturnom dvotjedniku Zarez, itd. Od 2013. scenarist je i voditelj emisije Trikultura s temom vizualne umjetnosti na HTV3, a od 2014. su–urednik emisije Transfer. Od 2011. voditelj je galerije Hrvatskog dizajnerskog društva. Kurirao je brojne izložbe o dizajnu i suvremenoj umjetnosti, uključujući i Zlatnom medaljom nagrađenu izložbu Neopipljivo / Intangible u okviru Praškog kvadrijenala 2015. (s N. Radeljkovićem i I. Ružićem). Autor je tri publikacije iz područja likovne umjetnosti i dizajna: Kritička kartografija – Tekstovi o suvremenoj umjetnosti i dizajnu (izd. Durieux i HS AICA, 2016.), Uvod u spekulativnu dizajnersku praksu (s I. Mitrovićem i O. Šuranom, izd. Hrvatsko dizajnersko društvo i Umjetnička akademija Sveučilišta u Splitu, 2015.) i Željko Borčić – Dizajn, umjetnost, fotografija (s G. M. Štimcem, izd. HDD, 2015.). Glavni je urednik dvogodišnjih reprezentativnih publikacija Pregled hrvatskog dizajna 1112, 1314 i 1516, član organizacijskog tima festivala dizajna Dan D od 2011. do 2015. i urednik svih popratnih publikacija tog festivala. Autor je niza predgovora skupnih i samostalnih izložbi. Bio je član redakcije arhitektonskog časopisa Čovjek i prostor i uredništva časopisa Oris te savjeta Galerije proširenih medija, član je Umjetničkog savjeta Galerije Forum, Studijske sekcije ULUPUH–a i HZSU–a. Od 2014. do 2016. član je Vijeća za inovativne kulturne i umjetničke prakse Ministarstva kulture RH. Dobitnik je Godišnje nagrade HS AICA-e za likovnu kritiku 2013. godine. Od 2016. predsjednik je Hrvatske sekcije međunarodnog udruženja likovnih kritičara AICA.

Klasja Habjan (Zagreb, 1993.) bavi se ilustracijom, grafičkim dizajnom i pisanjem. Diplomirala je na Studiju dizajna (Zagreb, 2016.), smjer vizualne komunikacije, s magna cum laude i godišnjom nagradom za samoinicirani projekt „Od(blok)iraj, blok za crtanje, pisanje i istraživanje.“ Uvrštena je među deset hrvatskih ilustratora čiji se rad prezentirao putem kataloga „Illustratiors from Croatia / Illustrateurs de Croatie“ (Mala Zvona, Zagreb, 2020.) na međunarodnim sajmovima knjiga. Sklonost ilustriranju vlastitih priča (ili obrnuto, pisanju prema grafičkim predlošcima) obilježava njene samostalne izložbe. Izložba „Crtice“, u Galeriji Šira (Zagreb, 2019.),  uključivala je oba medija; grafike nastale tehnikom monotipije izložene su zajedno sa uparenom prozom ili poezijom. Godinu kasnije, objavila je istoimenu zbirku kratkih priča i pjesama „Crtice“, u izdanju Petikata.  Jednu priču, ispričanu i kroz sedam kolaža, o putovanju u kojemu se isprepliću ljudska potreba za materijalnim sa onom drugom, društvenom i duhovnom, izložila je u Galeriji Rigo (Novigrad, 2020.), pod nazivom „Napokon netko!“. Strip „Duh Bauhausa“, (MSU, Zagreb, 2020.), Klasjina je druga knjiga koja također objedinjuje njene osnovne grane interesa; ilustraciju, pisanje i dizajn.  U suradnji sa Zitom Nakić vodi dizajnerski studio klasja&zita koji djeluje najčešće na području kulture i sudjeluje u brojnim grupnim izložbama sa publikacijama, plakatima i vizualnim identitetima.

Program je financiran sredstvima Ministarstva kulture i medija RH. 

Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske proglasilo je 2021. godinu Godinom čitanja, kojoj se svojim aktivnostima pridružuje i Muzej suvremene umjetnosti Zagreb.