U sklopu Škole propagande izložbe Jonasa Staala Propagandna stanica kustoski kolektiv BLOK predstavit će dvije linije svog djelovanja pomoću kojih žele pridonijeti otvorenosti i demokratizaciji kulturnog polja: POLITIČKU ŠKOLU ZA UMJETNIKE i zagovarački projekt APLAUZ NE PLAĆA STANARINU.
Predavanje počinje u 18 sati.
POLITIČKA ŠKOLA ZA UMJETNIKE je obrazovni program namijenjen u prvom redu umjetnicama i kulturnim radnicima, ali i otvoren svima zainteresiranima. Program nudi osnovne teorijske koncepte i uvid u historijat kapitalističkih društvenih odnosa, kao i njihovu socijalističku alternativu i njezinu važnost danas, oboje s posebnim naglaskom na poziciju i ulogu umjetnosti i kulture. Namjera mu je politizirati umjetničke i kulturne radnike i potaknuti ih na angažman, stoga se posebna pažnja pridaje historijskim kao i budućoj perspektivi takvih savezništava. Motivacija za uspostavljanjem kontinuiranog obrazovnog programa takvog profila je dvostruka. S jedne strane, radi se o reakciji na suvremene transformacije u polju obrazovanja, posebno umjetničkog obrazovanja, te s druge o reakciji na transformacije političkog polja. Jedna od posljedica tog razvoja je kulturalizacija političkih pitanja. Dubinska restrukturiranja odrazila su se i na angažiranu umjetnost. Ona je danas uvelike uključena u kapitalističke proizvodne odnose, iako se uporno predstavlja kao sfera slobodnog izražavanja. Njezina visoka individualizacija jedna je od glavnih zapreka politizaciji umjetnica i drugih kulturnih radnika. Politička škola za umjetnike pokrenuta je 2016., otkad se kontinuirano odvija na godišnjoj razini do 2020., kad prelazi u bijenalni format. Od 2021. kao dio obrazovnog programa organiziramo Kongres umjetnica i kulturnih radnika kao međunarodni susret inicijativa i organizacija, mjesto dijeljenja iskustava te propitivanja strategija i taktika samoorganizacije.
Edukacijsko - zagovarački program „Aplauz ne plaća stanarinu: kako žive mladi umjetnici i kulturne radnice“ namijenjen je osnaživanju mladih umjetnika i mladih kulturnih radnika u Hrvatskoj za borbu za bolje radne uvjete u polju. Formalno umjetničko i humanističko obrazovanje u Hrvatskoj još uvijek je prožeto idejama o privilegiranosti umjetnosti i kulture naspram šireg društvenog i političkog konteksta. Koncepti umjetničkog genija i autonomije umjetnosti rijetko se propituju, a umjetnička i kulturna djela ne promatra se iz perspektive uvjeta njihove proizvodnje. Poljem kulture, pod pritiskom slabljenja javnog financiranja i sve snažnije komercijalizacije, dominiraju privremeni, povremeni, projektni, honorarni, potplaćeni ili neplaćeni poslovi, a upravo su mlade umjetnice i umjetnici, najranjivija skupina u tom polju.
BLOK (osnovan 2001.) je kustoski kolektiv koji radi na demokratizaciji kulture i umjetnosti te artikulaciji otpora procesima privatizacije kulture koji su restauracijom kapitalizma temeljito preuredili polje. Bavi se produkcijom i istraživanjem društveno angažiranih umjetničkih praksi, izdavaštvom, političkom i umjetničkom edukacijom te organiziranjem kulturnih radnika u borbi za bolje radne uvjete. Od 2016. vodi prostor za umjetnost i aktivizam BAZA, smješten na Trešnjevci, najvećem zagrebačkom kvartu. BLOK 2018. pokreće Muzej susjedstva Trešnjevka koji predstavlja okvir za rad u lokalnoj zajednici, kroz izgradnju virtualnog fundusa, umjetničke produkcije te različite kulturno-umjetničke i socijalno angažirane programe. Njihove aktivnosti prožima suradnja s kulturnim i obrazovnim institucijama te umjetničkim i aktivističkim inicijativama na lokalnoj i međunarodnoj razini.