Šetnja s Vanjom Radovanovićem: Muzej i njegova rijeka: Jučer, danas, a valjda i sutra

 

Šetnja s Vanjom Radovanovićem: Muzej i njegova rijeka: Jučer, danas, a valjda i sutra

12.10.2024 - 12.10.2024 / MSU

Pridružite nam se u subotu, 12. listopada, na šetnji Muzej i njegova rijeka: Jučer, danas, a valjda i sutra koju vodi Vanja Radovanović u sklopu Škole promjene.

Šetnja Muzej i njegova rijeka: Jučer, danas, a valjda i sutra sudionike će upoznati sa sadašnjošću i prošlošću prostora koji se nalazi između današnje lokacije Muzeja suvremene umjetnosti i rijeke Save.

Iako je taj prostor povremeno bio u fokusu urbanista, osobito vezano uz ideju selidbe središta Zagreba iz Donjeg grada na obale Save, velika većina planova nikad nije napustila udobnost crtaćih stolova i urbanističkih atelijera, a na terenu su se sve do ne tako davne povijesti smjenjivala polja kukuruza i poplavne livade uz savsko korito uz tek poneki urbani potez uveden posljednjih desetljeća. No, i takva - na prvi bi se pogled reklo - siromašna povijest obiluje zanimljivim detaljima: od smetlišta do Hipodroma, od radio odašiljača do najstarijeg gradskog motela, od serijala Kuda idu divlje svinje pa do Trnjanskih kresova….

Šetajući kroz sadašnjost tog dijela grada razgovarat ćemo često o njegovoj prošlosti, ali ćemo i svako toliko pokušati i virnuti u budućnost.

Šetnja traje 2-3 sata, a polazak je s platoa MSU-a 12. 10. 2024. u 10 sati. Za podsjetnik o šetnji ili informacije o budućim i sličnim programima prijavite se putem linka.

Vanja Radovanović je po zanimanju dipl. ing. elektrotehnike i radi u struci, no u slobodno vrijeme sa radoznalošću i veseljem otkriva manje poznate strane Zagreba ali i drugih gradova. Od 2009. godine vodi blog Nepoznati Zagreb kroz koji tekstom i fotografijama čitateljima približava ne tako poznate gradske kutke i priče, a od 2013. godine u okviru Centra za kulturu Trešnjevka sa Sašom Martinović Kunović vodi projekt Mapiranje Trešnjevke kojim istražuju identitet tog najvećeg gradskog kvarta.

Šetnja je dio Škole promjene, EU projekta Museum of the Commons koji provodi savez 14 europskih muzeja i drugih kulturnih institucija za suvremenu umjetnost pod nazivom L’Internationale, a koji se bavi osnaživanjem zajednice i povezivanjem muzeja s njom.

Financirano sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.

Istražite i druge šetnje u organizaciji MSU-a:

PRIČA NOVOG ZAGREBA, KVARTOVSKA ŠETNJA

ART EX MACHINA - NOVE TENDENCIJE UZ IZLOŽBU IVANA PICELJA

UMJETNOST U JAVNOM PROSTORU