O prilagodbi muzejskih sadržaja osobama s invaliditetom - Zoom edukacija

 

O prilagodbi muzejskih sadržaja osobama s invaliditetom - Zoom edukacija

13.05.2021 - 13.05.2021 /

U četvrtak, 13. svibnja od 10 do 12 sati pridružite nam se na Zoom edukaciji za muzejske djelatnike na kojoj ćemo razgovarati o dostupnosti i prilagodbi muzejskih sadržaja osobama s invaliditetom.

Edukacija je namijenjena muzejskim stručnjacima, muzejskim pedagozima i kustosima s ciljem senzibilizacije za rad s osobama s invaliditetom i stjecanje osnovnih znanja i iskustava za koncipiranje i provođenje edukativnih i kreativnih inkluzivnih radionica i vodstava.

Edukaciju će voditi:

  • Margareta Vidmar, mag.edu.reh, spec. Psychotr., pactic.express.th, umjetnica i likovna terapeutkinja
  • Petar Kraljević, psiholog, predsjednik Udruge za podršku osobama s intelektualnim oštećenjima Grada Zagreba
  • Daniela Bilopavlović Bedenik, viša kustosica MSU – moderatorica

Muzej suvremene umjetnosti je od jeseni 2020 godine partner u projektu Drugačiji i jednaki koji provodi u suradnji s Udrugom za podršku osobama s intelektualnim oštećenjima Grada Zagreba. Cilj ovog projekta upravo je prilagodba muzejskog sadržaja osobama s intelektualnim poteškoćama, a o samoj provedbi projekta govorit ćemo i na Zoom edukaciji.

Uz upoznavanje s projektom Drugačiji i jednaki, Margareta Vidmar, (mag.edu.reh, spec. Psychotr., pactic.express.th.), likovna terapeutkinja u Centru za rehabilitaciju djece i mladeži Mali dom – Zagreb održat će edukaciju o pristupu osobama s invaliditetom i utjecaju likovnosti na socijalnu rehabilitaciju osoba sa invaliditetom.

Edukacija će putem teorijskog djela i primjera iz prakse uvesti stručnjake u svijet osoba s invaliditetom. Tematizira holistički pristup, nudi uvid u povijest odnosa zapadne civilizacije prema tijelu i oštećenju, tumači značenje socijalnog modela i njegove primjene kao i potencijala likovne umjetnosti kao medija za podizanje kvalitete života marginaliziranih skupina i njihovu integraciju u kulturni i javni život zajednice, čime s margine mogu doći u centar zbivanja. Osnovna znanja u pristupu osobama s teškoćama kao i praktični savjeti mogu pomoći muzejskim stručnjacima u spontanitetu pri prihvatu ovih osoba te olakšati koncepciju vodstva i inkluzivnih radionica.

Prijave za sudjelovanje primaju se do četvrtka na e-mail: edukacija@msu.hr