Ovogodišnja Noć muzeja na temu „Muzeji i nova publika“ održava se 26. siječnja 2024. U Noći muzeja radno vrijeme MSU je od 18 do 01 sat iza ponoći. Radno vrijeme Zbirke Richter je od 18 do 00 sati. U zgradi MSU održavaju se programi Hrvatskog školskog muzeja, čija je zgrada zatvorena zbog obnove, i projekcije filmova u sklopu Festivala tolerancije. Pogledajte što smo pripremili i ne propustite posjetiti MSU u Noći muzeja.
MSU, AVENIJA DUBROVNIK 17
RADNO VRIJEME 18.00 – 01.00
19.00 RAZGOVOR
Od Novih tendencija do radikalnih umjetničkih praksi
MSU SHOP
Na primjerima knjige „Suglasja i razlike: Nove tendencije 60 godina poslije“ i izložbe „Tijelo i teritorij“ razgovarat ćemo o promjeni dominantno patrijarhalnog povijesno-umjetničkog narativa u kojem nije bilo umjetnica i težnjama da se to promijeni. Međutim, suočeni smo s novim valom agresivne patrijarhalizacije društva i traži se otpor kakav se javio 1960-ih i 1970-ih. Sudjeluju: Sunčica Ostojić i Olga Majcen Linn (kolektiv Kontejner), Darko Šimičić (Institut Tomislav Gotovac), Radmila Iva Janković (MSU). Moderira: Jadranka Pintarić.
**
19.00 ISKUSTVENA RADIONICA
Drugačiji i jednaki / MSU na dodir
RECEPCIJA MSU
Na ovoj iskustvenoj radionici sudionici će posjetiti postav „MSU na dodir“ te nastojati doživjeti umjetnost na drugačiji način - taktilno. Imati će priliku kretati se i istraživati okolinu sa povezima na očima, te gledanjem kroz simulacijske naočale. Dodirivanjem različitih materijala i površina pokušati ćemo polaznicima dočarati kakav je osjećaj ne vidjeti i na koji način se drugim osjetilima može doživjeti umjetnost. Trajanje: 1 sat. Broj mjesta je ograničen. Za radionicu se potrebno prijaviti putem linka: https://forms.gle/zMxweXvdgKrtR5uN9 Voditeljica: Daniela Bilopavlović Bedenik.
**
19.15 STRUČNO VODSTVO PO IZLOŽBI
Osvijesti! Odupri se! Reagiraj! Performans i politika u postjugoslavenskom kontekstu 1990-ih
SJEVERNI PROSTOR, KAT III
Nakon 1990-ih, desetljeća velikih promjena, na nevelikom prostoru nekada zajedničke federacije nastale su različite države i povijesno-vremenske zone. Nastale u ratovima, u manje ili više uspješnim političkim i ekonomskim tranzicijama, često su se lako odricale naslijeđa. Politički performans kao oblik osobnog ili organiziranog umjetničkog otpora u tim burnim vremenima, čije posljedice i još osjećamo, u fokusu je izložbe „Osvijesti! Odupri se! Reagiraj! Performans i politika u postjugoslavenskom kontekstu 1990-ih." Voditeljica: Hana Katanić
**
19.30 - 21.00 KONZERVATORSKO-RESTAURATORSKA RADIONICA
Kako čuvati i zaštiti građu na papiru
PREDVORJE KOD SVJETLARNIKA
Posjetitelji koje zanima kako pravilno opremiti i zaštititi umjetnine na papiru za dugotrajno čuvanje, uključujući crteže, grafike i slično, moći će to saznati na radionici u Noći muzeja u MSU. Voditeljice: Andreja Dragojević, Mirta Pavić, Ana Mlinarić i Leda Grabičanin (u suradnji Hrvatskog restauratorskog društva i MSU)
**
20.00 / 20.30 / 21.00 / 21.30 INTERAKTIVNA IGRA I LIKOVNA RADIONICA
Zašto sam bitan? / Why do I matter?
MSU BAUNET CAFE, 1. KAT
Vodeći se pitanjem Zašto sam bitan? (eng. Why do I matter?) sudionici će na inovativan način propitati važnost djela umjetnika Josipa Vanište, Ivana Kožarića, Ivana Picelja, Julija Knifera i Ive Gattina koja su predstavljena u sklopu MSU-ovog muzejskog postava Zbirka kao glagol, a potom likovno personificirati odabrani rad. Autorica koncepta: Ela Domitrović; mentorica programa i voditeljica radionice: Renata Filčić. Prijave putem linka: https://forms.gle/ybYY3MCmuwqRCBwU8
**
20.30 UPOZNAJTE UMJETNIČKO DJELO: PAVILJONI DANA GRAHAMA
Dobrodošli u šminkeraj za djevojčice
Od kraja 70-ih godina 20. stoljeća američki umjetnik Dan Graham postao je poznat u čitavom svijetu po paviljonima od reflektirajućeg stakla, kojima je mijenjao definiciju umjetničkoga djela pretvarajući ga u prostor za ljude. Paviljoni se mogu se promatrati kao skulpture u prostoru, ali istodobno i kao mjesta užitka, osobito onda kada su posvećeni djeci. Dok s velikima razgovaramo o tome kako su i zašto nastajali paviljoni, malene pozivamo da u skulpturu uđu i prisvoje je. Voditeljica: Radmila Iva Janković
**
21.00 STRUČNO VODSTVO PO IZLOŽBI
Tužne pjesme rata / ZBIRKA KAO GLAGOL
SJEVERNI PROSTOR, KAT I
Izložba je dio postava zbirke MSU „Zbirka kao glagol“, a predstavljan dio zbirke Muzeja koncipiran kao odgovor na aktualnu globalnu društvenu i političku situaciju. „Tužne pjesme rata“ nastaju iz želje za iskazivanjem solidarnosti i empatije sa zemljama koje proživljavaju ratove kakvi su i ove prostore obilježili devedesetih godina 20. stoljeća. Izložba je naziv dobila prema zvučnom radu litavskog umjetnika Deimantasa Narkevičiusa, koji se referira na rat u Ukrajini. Ovaj rad nastao je 2014. godine u vrijeme prvih protesta, nemira i stradanja na kijevskom Trgu nezavisnosti. Voditeljica: Ana Škegro.
**
22.00 STRUČNO VODSTVO PO IZLOŽBAMA
Drugarstvo & Budućnosti / ZBIRKA KAO GLAGOL
SJEVERNI PROSTOR, KAT II
Izložbe „Drugarstvo“ i „Budućnosti“ dio su postava zbirke MSU „Zbirka kao glagol“. Voditeljice: Martina Munivrana i Vesna Meštrić.
„Drugarstvo“ otvara teme solidarnosti i suosjećanja, uloge umjetnosti i muzeja u poboljšanju svijeta. Riječ drugarstvo istog je korijena kao i društvo, a drugove povezuju i naklonost, suradnja, povezanost idejom ili poslom. U rasponu od danas kanoniziranih neoavangardi do recentnih participativnih istraživanja, na izložbi 24 pojedinaca i kolektiva pokazuju kakvim se sve inovativnim načinima može pridonijeti promjeni, pa i boljitku, kako individua tako i zajednice.
Izložba „Budućnosti“ donosi dva komparativna pogleda na budućnost, koji se nerijetko isključuju. Prvi se temelji na progresivnom napretku i rastu, dok drugi taj napredak i rast vidi kao prijetnju planetu i svim živim bićima. Već i iz tih različitih pogleda zaključujemo kako budućnost pred nama nije jedna, nego je mogućih budućnosti – više, pa i ne govorimo o „budućnosti“, nego o – „budućnostima“.
**
17.00 / 19.00 / 21.00 FILMSKI PROGRAM U NOĆI MUZEJA
Projekcije filmova u sklopu Festivala tolerancije
DVORANA GORGONA
17.00
I ja plešem
Mohammad Valizadegan, Iran, Njemačka, Češka / 2023. / 21’
Uz ritmičku fluidnost, Sabino se tijelo kreće u ritmu glazbe. Ples je ono za što ona živi, način na koji se izražava – ali nije slobodna to činiti u svojoj zemlji. U filmu koji pleše na granici između dokumentarca i fikcije, pojavljuje se dirljiv portret generacije mladih Iranaca sputanih krutim pravilima Islamske republike. Kada se Saba pobuni u pjesničkom činu prkosa, granice između fikcije i stvarnosti konačno nestaju.
Brat
Clement Virgo / Kanada / 2022. / 119’
Potaknut pulsirajućim ritmovima rane hip hop scene u Torontu, Brat je priča o Francisu i Michaelu, sinovima karipskih imigranata koji stasaju u mladiće. Istražujući teme muškosti, identiteta i obitelji, misterij se razotkriva tijekom sparnog ljeta 1991., a rastuće napetosti pokreću niz događaja koji zauvijek mijenjaju tijek života braće. Brat stvara aktualnu priču o dubokoj vezi između braće i sestara, otpornosti zajednice i nezaustavljivoj moći glazbe.
19.00
Kamenice
Maïa Descamps / Belgija / 2022. / 23’
Na djevojačkoj večeri, tridesetogodišnja Charlotte sastaje se sa starim prijateljima koje dugo nije vidjela. Uzbuđenje zabave obilježava strepnja i pritajenost. Charlotte ima tajnu koju je bolno čuvala za sebe. Usta ostaju zatvorena kao kamenice koje ove žene marljivo otvaraju. Međutim, kad se školjke razbijaju i ruke rastrgaju, istina izlazi na površinu.
Savršeni dani
Wim Wenders / Japan, Njemačka / 2023. /
Radnja filma “Savršeni dani” prati Hirayamu koji naizgled uživa u svom jednostavnom životu čistača javnih zahoda u Tokiju. Pored njegove savršeno strukturirane radne svakodnevice on uživa u slušanju glazbe i čitanju knjiga. Također voli drveće koje redovito fotografira. Međutim, nekoliko neočekivanih susreta polagano će započeti razotkrivati njegovu prošlost. Wendersov najnoviji film duboko je dirljiv i poetičan prikaz ljepote svakodnevnog svijeta koji nas okružuje…
21.00
Posljednji poziv
Harry Holland / UK / 2022. / 19’
Majka se u očaju ponovno želi zbližiti sa svojim sinom. Film govori o složenosti depresije i tuge te potrazi za razumijevanjem i oprostom.
Slučaj Goldman
Cédric Kahn / Francuska / 2023. / 115’
Film je kronika suđenja Goldmanu, francuskom ljevičaru i revolucionaru koji je bio osuđen za nekoliko pljački i misteriozno ubijen.
**
ZBIRKA RICHTER, VRHOVEC 38
RADNO VRIJEME: 18.00 – 00.00
19.00 – 22.00 OBILAZAK STANA VJENCESLAVA RICHTERA I NADE KAREŠ RICHTER
Vjenceslav Richter i njegova supruga Nada Kareš Richter poklonili su 30. prosinca 1980. Gradu Zagrebu umjetničke radove i obiteljsku kuću u zapadnom, rezidencijalnom dijelu grada udaljenom tridesetak minuta hoda od užeg gradskog središta. Tijekom vremena Vjenceslav Richter i njegova supruga proširili su donaciju novim umjetničkim radovima i arhivskom građom, tako od prvobitnih 27 umjetnina poklonjenih 1980. danas zbirka sadržava 188 umjetničkih radova nastalih u razdoblju od 1963. do 2002. i iznimno vrijedan arhiv i biblioteku autora. MSU zbirkom upravlja od 1998. godine. Zbirka je otvorena za javnost 2000. godine, a 2011. upisana je na popis zaštićenih kulturnih dobara.
**
19.30 – 20.30 RAZGOVOR S UMJETNICOM IVANOM TKALČIĆ I PROMOCIJA KATALOGA „SINTART 16 - IVANA TKALČIĆ. UTOPIJSKA HETEROTOPIJA"
Umjetnički rad Ivane Tkalčić, Utopijska heterotopija daje moguće odgovore na pitanja koja je otvorio Vjenceslav Richter. U središtu umjetničkog rada nalazi se Sinturbanizam, jedan od najznačajnijih Richterovih projekata. Autorica koristi umjetnu inteligenciju kao alat za analizu i reinterpretaciju, istražujući kako ovakve aplikacije pretvaraju jedan utopijski arhitektonsko-urbanistički projekt u stvarni, heterotopijski. Utopijska heterotopija Ivane Tkalčić predstavlja i novo tumačenje Richterovog rada, istražujući (i) što je Richter danas, kako se njegove ideje mogu povezati sa suvremenim tehnološkim mogućnostima i društvenim promjenama.
**
PROGRAMI HRVATSKOG ŠKOLSKOG MUZEJA U MSU*
20.30 Stručno vodstvo za građanstvo u Pariškoj sobi
MSU SJEVERNI PROSTOR, 3. KAT
„Pariška soba“ cjelina je kojom se školstvo Kraljevine Hrvatske i Slavonije predstavilo na Svjetskoj izložbi u Parizu 1900. godine. Historicistički namještaj izradili su, po nacrtima arhitekta Hermana Bolléa, učenici Kraljevske zemaljske obrtne škole u Zagrebu, a akvarele s motivima školskih i kulturnih ustanova naslikali su poznati hrvatski likovni umjetnici toga vremena poput Slave Raškaj, Otona Ivekovića, Celestina Medovića, Belle Csikos Sesije i drugih. U vitrinama su izloženi radovi učenika te albumi fotografija učeničkih igara i prizora iz školskog života kao i školovid - karta s prikazom svih škola u kraljevini. Pariška soba već 120 godina svjedoči o povijesti hrvatskog školstva i grand-prix medaljom sa Svjetske izložbe koja je u njoj izložena.
**
21.00 muzejska radionica „Pišemo krasopisom“
U ovoj radionici možete naučiti lijepo pisati perom i tintom poput naših starih pod budnim okom stroge učiteljice u pravoj pučkoj školi. Radionica je namijenjena svima. Broj sudionika je ograničen. Prijave na mail idumbovic@hsmuzej.hr
* Dio programa HŠM odvija se i u galeriji HŠM Školica za 5, Hebrangova 5, Zagreb
**
POPUSTI U MSU SHOPU
* Katalog retrospektive „Sanja Iveković: Works of Heart (1970. – 2023.) – 20% popusta
* Torbe i majice izložbe „Vidljive“ – 30% popusta
* Bite art MSU (keks plus magnet) - 50% popusta
**
AKTUALNE IZLOŽBE U MSU
Tokom Noći muzeja ulaz na sve izložbe je slobodan.
* Osvijesti! Odupri se! Reagiraj! Performans i politika u postjugoslavenskom kontekstu 1990-ih.
* Šum 84 / 94 / 24 – OKIDAČI
* Njegova podržavajuća ruka – kuriranje kustosa: Davor Matičević
* Pariška soba Hrvatskog školskog muzeja
POSTAV ZBIRKE – ZBIRKA KAO GLAGOL
* Budućnosti
* Drugarstvo
* Tužne pjesme rata
**
AKTUALNE IZLOŽBE U ZBIRCI RICHTER
* Stalni postav Zbirke Richter
* SintArt 16 – Ivana Tkalčić: Utopijska heterotopija
**
MSU zadržava pravo izmjene programa