* Noć muzeja u MSU održava se 31. siječnja 2025. od 18 do 23 sata na obje muzejske lokacije – u Muzeju suvremene umjetnosti, Avenija Dubrovnik 17 i u Zbirci Richter, Vrhovec 38.
* U Noći muzeja u MSU se održava i dio programa Hrvatskog školskog muzeja.
* Ulaz u postav muzeja, aktualne izložbe i sve druge programe tokom Noći muzeja je slobodan za javnost.
* Posebna ponuda restorana Rougemarin
* Posebni popusti u MSU Shopu
* Molimo posjetitelje da ne unose hranu i piće u prostor muzeja i ne diraju umjetnine.
* U sklopu ovogodišnje teme Noći muzeja – „muzeji vidljivi i nevidljivi“ – pozivamo posjetitelje da prilikom dijeljenja fotografija iz MSU na društvenim mrežama koriste hashtag #MSUnocmuzeja kako bi se povećala vidljivost fotografije i kako bi ih svi zainteresirani mogli pogledati. Hvala :)
* Najkreativnije fotografije ćemo nagraditi nagradom Unutarnje oči, nazvanom prema istoimenoj skulpturi Ivana Kožarića
PROGRAM MSU – AVENIJA DUBROVNIK 17
-- 18.00 POSTAV MSU (BUDUĆNOSTI; BLACK BOX) – 3 FILMA O ZAŠTITI I RESTAURACIJI (od 18 do 23 sata)
Tema ovogodišnje Noći muzeja, Muzeji – vidljivi i nevidljivi, otkriva skrivene muzejske sadržaje publici i omogućava uvid „iza scene“. Jedan od tih skrivenih, ali ključnih odjela u radu Muzeja suvremene umjetnosti je Odjel zaštite i restauracije. Iako posjetitelji na izložbama najčešće nisu svjesni konzervatorsko-restauratorskih istraživanja i rada koji iza njih stoje, rijetko bi koja izložba postigla svoj željeni konačni oblik bez njih. Odjel zaštite i restauracije MSU ima važnu ulogu u svakodnevnom radu muzeja, a istraživanja i intervencije koje provodi pridonose interpretaciji i razumijevanju djela moderne i suvremene umjetnosti. Povodom Noći muzeja, pozivamo vas da pogledate tri kratka dokumentarna filma Odjela zaštite i restauracije koja prikazuju različite pristupe zahvatima na djelima umjetnika iz fundusa MSU: monokromima Julija Knifera, konceptualnom radu Pribijeni kruh D.R. Todosijevića i plakatima Borisa Bućana.
-- 18.00 DVORANA ŠKOLICA – PROGRAM DRUGAČIJI I JEDNAKI I CRTEŽI RANKA ĆUĆE
Upoznajte program MSU-a “Drugačiji i jednaki” te crteže Ranka Ćuće koje je stvarao posljednjih dvadesetak godina. Ranko je osoba sa sindromom Down, a umjetnošću se počeo baviti već u ranoj mladosti. Program “Drugačiji i jednaki“ provodi se od 2020. a obuhvaća prilagodbu muzejskog sadržaja publici sa drugačijim mogućnostima. Program i crteže Ranka Ćuće predstavlja Daniela Bilopavlović Bedenik, viša kustosica. Izložba se može pogledati do 17. veljače od utorka do petka (11 - 17 h), subotom (13 - 18 h), te nedjeljom (11 - 18 h)
-- 18.00 PROSTOR ZA POVREMENE IZLOŽBE, 2. KAT – STRUČNO VODSTVO IZLOŽBOM PLES, OTPOR, (NE)RAD. KULTURNI, POLITIČKI I UMJETNIČKI ASPEKTI PLESA ZA VRIJEME I NAKON JUGOSLAVIJE
Izložba u nekoliko tematskih cjelina okuplja prakse, osobnosti, epizode i formacije koje, tijekom desetljeća, prikazuju suvremeni ples kao društvenu, kulturnu i umjetničku praksu iz koje se čitaju sva bogatstva plesnog i koreografskog jezika na ovim prostorima. Teme feminizma, pitanja roda i želje, formacije, odnosi i samoorganizacija, prelaženje granica i transgresija plesnog rada mogu se pratiti u fotografijama, video materijalima, dokumentima, člancima i katalozima sakupljenima i sačuvanima za buduća istraživanja i tumačenja. Izložbom vodi Tea Kantoci - članica istraživačkog tima izložbe.
-- 18.30 POSTAV MSU, 3. KAT – STRUČNO VODSTVO IZLOŽBOM PICELJ I PRIJATELJI
Izložba kojom HDLU i MSU obilježavaju 100. godišnjicu rođenja Ivana Picelja - predvodnika apstrakcije 1950-ih i jednog od najistaknutijih hrvatskih umjetnika druge polovice 20. stoljeća. Picelj je predvodnik apstraktne umjetnosti 1950-ih godina te je član umjetničkih grupa EXAT-51 i pokreta Nove tendencije koji je grad Zagreb stavio na globalnu kartu umjetničkih zbivanja. Njegovi radovi zastupljeni su u fundusima istaknutih svjetskih muzeja poput Muzeja moderne umjetnosti u New Yorku, muzeja Tate Modern te Victoria & Albert muzeja u Londonu, Centra Georges Pompidou u Parizu, muzeja Sztuki u Łódźu, među ostalima.
-- 19.00 DVORANA GORGONA – PREDAVANJE UMJETNIKA ANTONA VIDOKLEA I RAZGOVOR O NJEGOVU FILMU AUTOTROFIJA
Produciran u vrijeme kada je južnotalijanski grad Matera bio europska prijestolnica kulture, film povezuje revolucionarne i avangardističke ideje o samoodrživosti s tradicionalnim, poganskim ritualima plodnosti i obnavljanja prirode. Izlaganje osvjetljava produkcijske uvjete u kojima je film nastajao i rada sa zajednicom. S umjetnikom o njegovu filmu Autotrofija koji se prikazuje na izložbi Miris svježe nacijepanih drva razgovaraju kustosice izložbe Zdenka Badovinac, Jasna Jakšić i Ana Škegro.
-- 19.00 BAUNET CAFE, 1. KAT – OBITELJSKI PROGRAM MALI I VELIKI
Program MSU mali i veliki namijenjen je svim članovima obitelji različite dobi koji ravnopravno sudjeluju u organiziranim vodstvima i radioničkim aktivnostima uz izložbeni program MSU-a s ciljem razvijanja interesa za umjetnost i poticanja zajedničkog djelovanja svih dobnih skupina. Program je osmišljen uz izložbe Zbirka kao glagol i Picelj i prijatelji. Nakon obilaska izložbi, uz stručno vodstvo i upoznavanje s ključnim umjetničkim djelima, zajedničkim snagama svih članova obitelji, uz radionički materijal koji je osigurao MSU-a, izradit ćemo nove radove koji ostaju u vlasništvu njihovih autora. Zbog ograničenog broja sudionika prijave su obavezne na e-mail: edukacija@msu.hr, navesti ime, prezime i dob djeteta te kontakt broj.
Voditeljica programa: dr.art. Ivana Gorički Flegar, kustos pedagog
-- 20.00 POSTAV MSU, 2. KAT – STRUČNO VODSTVO TAMNOM KOMOROM IZLOŽBE ATD DIJALOZI: FOTOARHIV FEAT. MUZEJ FOTOGRAFIJE / OKIDAČI
Janko Belaj, umjetnički fotograf i Bella Rupena, voditeljica Zbirke ATD provest će posjetitelje kroz tamnu komoru i dio atelijera Toše Dabca koje je uprizorio za potrebe izložbe ATD dijalozi. Tu se odvijaju sve radnje nastanka fotografije (osim snimanja): priprema kemikalija, razvijanje filma, izrada fotografija, sušenje filmova i fotografija, obrezivanje fotografija na željeni format, čuvanje fotografskog materijala i opreme. Naučit će što je “mokri” a što “suhi” dio prostorije, od čega se oni sastoje i koju je opremu koristio Tošo Dabac u svom kultnom atelijeru u Ilici 17.
-- 21.00 BLACK BOX, POSTAV MSU, 1. KAT – RAZGOVOR POVODOM IZLOŽBE: JAGODA: PROSTORI NEVIDLJIVOG / OKIDAČI
Ulazak u nekadašnji atelier Jagode Kaloper potaknuo je Ninu Kurtelu na stvaranje emocionalnih i (auto)refleksivnih veza s Jagodinim opusom ali i životom. O nevidljivim i vidljivim vezama između dvije umjetnice, Jagode i Nine, kao i o važnosti ženskog stvaralačkog prostora, razgovarat ćemo u prostoru izložbe „Jagoda: Prostori nevidljivog“. Razgovor s umjetnicom Ninom Kurtelom vodit će kustosica izložbe Leila Topić.
-- 21.00 DVORANA GORGONA – FILM VELIKI MUZEJ, REDATELJ JOHANNES HOLZHAUSEN
Film Veliki muzej daje pogled „iza kulisa“ Muzeja povijesti umjetnosti u Beču. Uvidom u svakodnevni rad ove iznimno značajne kulturne institucije, od očuvanja, restauriranja i istraživanja umjetnina do priređivanja izložbi i marketinških aktivnosti, film otkriva izazove s kojima se suočavaju djelatnici muzeja. je osvojio nagradu Caligari Film Prize na Berlinskom filmskom festivalu 2014. Ulaz na projekciju je slobodan do ispunjenja raspoloživih mjesta.
-- 21.30 PROSTOR ZA POVREMENE IZLOŽBE, 2. KAT – STRUČNO VODSTVO IZLOŽBOM MIRIS SVJEŽE NACIJEPANIH DRVA
Izložba govori o ljudskoj prisutnosti u vrlo konkretnim krajolicima, šumama, otocima, visoravnima i dolinama Balkana i mediteranske regije – Hrvatske, Slovenije, Srbije, Bosne i Hercegovine, i Italije. To su „živi arhivi“ čiji su „dokumenti“ stabla obilježena za sječu, umjetna jezera, predmeti ostali od izbjeglica ili pak sjećanja ljudi koji tu žive, njihova tradicija, znanja i iskustva. Iza svakog je rada jedna nevidljiva priča, koja je obilježila nečiju osobnu ili obiteljsku povijest, ili cijelu zajednicu. Fragmente tih nevidljivih priča možete saznati na stručnom vodstvu izložbom.
-- 22.00 POSTAV MSU, 3. KAT – STRUČNO VODSTVO IZLOŽBOM PICELJ I PRIJATELJI
Izložba kojom HDLU i MSU obilježavaju 100. godišnjicu rođenja Ivana Picelja - predvodnika apstrakcije 1950-ih i jednog od najistaknutijih hrvatskih umjetnika druge polovice 20. stoljeća. Picelj je predvodnik apstraktne umjetnosti 1950-ih godina te je član umjetničkih grupa EXAT-51 i pokreta Nove tendencije koji je grad Zagreb stavio na globalnu kartu umjetničkih zbivanja. Njegovi radovi zastupljeni su u fundusima istaknutih svjetskih muzeja poput Muzeja moderne umjetnosti u New Yorku, muzeja Tate Modern te Victoria & Albert muzeja u Londonu, Centra Georges Pompidou u Parizu, muzeja Sztuki u Łódźu, među ostalima.
AKTUALNE IZLOŽBE U MSU
** POSTAV MSU:
* TUŽNE PJESME RATA
* DRUGARSTVO
* BUDUĆNOSTI
** PICELJ I PRIJATELJI
** PLES, OTPOR, (NE)RAD. KULTURNI, POLITIČKI I UMJETNIČKI ASPEKTI PLESA ZA VRIJEME I NAKON JUGOSLAVIJE
** ATD DIJALOZI: FOTOARHIV FEAT. MUZEJ FOTOGRAFIJE / OKIDAČI
** MIRIS SVJEŽE NACIJEPANIH DRVA
** NINA KURTELA: JAGODA – PROSTORI NEVIDLJIVOG / OKIDAČI
Program Noći muzeja u MSU traje do 23 sata.
PROGRAM ZBIRKA RICHTER – VRHOVEC 38, ZAGREB
-- 18.00 POSJET STANU VJENCESLAVA RICHTERA I NADE KAREŠ RICHTER
Jednokatna vila na Vrhovcu 38 nekoć je bila dom arhitekta Vjenceslava Richtera i njegove supruge glumice Nade Kareš Richter, te Richterov radni prostor. Danas je tu muzejska Zbirka Richter i izložbeni prostor za suvremenu umjetnost. U Noći muzeja možete vidjeti i “vidljive” i “nevidljive” prostore Zbirke, te uz stručno vodstvo posjetiti stan Richterovih (posjet stanu moguć je u grupama od po 10 posjetitelja)
-- 19.00 NEVIDLJIVA ARHITEKTURA – ZAŠTITA ILI ZABORAV? – RAZGOVOR PROF. DR. SC. JASNE GALJER I MUZEJSKE SAVJETNICE LEILE TOPIĆ U SKLOPU PROGRAMA IZLOŽBE DRIANTA ZENELIJA DOLINA ČUDNIH LJUBAVNIKA
Potaknute brutalističkim strukturama koje Zeneli koristi u svojim filmovima kao aktivne protagoniste filmske radnje, Jasna Galjer i Leila Topić će polemizirati o vrijednostima brutalističke arhitekture, njihovoj etici, estetici i „nevidljivosti“, te se osvrnuti na prakse zaštite ili funkcionalne prilagodbe pojedinih brutalističkih ostvarenja.
-- 21.00 POSJET STANU VJENCESLAVA RICHTERA I NADE KAREŠ RICHTER
Jednokatna vila na Vrhovcu 38 nekoć je bila dom arhitekta Vjenceslava Richtera i njegove supruge glumice Nade Kareš Richter, te Richterov radni prostor. Danas je tu muzejska Zbirka Richter i izložbeni prostor za suvremenu umjetnost. U Noći muzeja možete vidjeti i “vidljive” i “nevidljive” prostore Zbirke, te uz stručno vodstvo posjetiti stan Richterovih (posjet stanu moguć je u grupama od po 10 posjetitelja).
AKTUALNA IZLOŽBA U ZBIRCI RICHTER
** SINTART 17 – DRIANT ZENELI: DOLINA ČUDNIH LJUBAVNIKA
Program Noći muzeja u Zbirci Richter traje do 23 sata.
PROGRAM ŠKOLSKI MUZEJ U MSU – AVENIJA DUBROVNIK 17
-- 18.00 PARIŠKA SOBA, 3. KAT – OTVORENJE IZLOŽBE ISPREPLETENE NITI
Hrvatski školski muzej u suradnji s čak tri srednje škole predstavlja novu kolekciju zimskih ogrtača nastalu zajedničkim vještinama i radom učenika različitih zanimanja. Izložba je otvorena do 7. veljače 2025.
-- 18.30 UČIONICA PUČKE ŠKOLE, 3. KAT – RADIONICA LJEPOTA ISPREPLETENIH NITI
Radionica izrade modne torbice od filca uz izložbu Isprepletene niti u suradnji sa Obrtničkom školom Požega. U našoj pučkoj školi izradite i kući ponesite svoju jedinstvenu torbicu. Radionica je namijenjena svima od 8 godina na više. Prijave na idumbovic@hsmuzej.hr.
-- 21.00 PARIŠKA SOBA, 3. KAT – STRUČNO VODSTVO KROZ PARIŠKU SOBU
AKTUALNE IZLOŽBE HRVATSKOG ŠKOLSKOG MUZEJA U MSU
** PARIŠKA SOBA
** UČIONICA PUČKE ŠKOLE
Program Noći muzeja u MSU traje do 23 sata.