* Noć muzeja u MSU održava se 31. siječnja 2025. od 18 do 23 sata na obje muzejske lokacije – u Muzeju suvremene umjetnosti, Avenija Dubrovnik 17 i u Zbirci Richter, Vrhovec 38.
Ulaz u postav muzeja, aktualne izložbe i sve druge programe tokom Noći muzeja je slobodan za javnost.
* U Noći muzeja u MSU se održava i dio programa Hrvatskog školskog muzeja.
* Posebna ponuda restorana Rougemarin i posebni popusti u MSU Shopu
* U sklopu ovogodišnje teme Noći muzeja – „muzeji vidljivi i nevidljivi“ – pozivamo posjetitelje da prilikom dijeljenja fotografija iz MSU na društvenim mrežama koriste hashtag #MSUnocmuzeja kako bi se povećala vidljivost fotografije i kako bi ih svi zainteresirani mogli pogledati. Svoje fotografije s hashtagom #MSUnocmuzeja uploadajte na društvene mreže do utorka, 4. 2. 2025. Najlajkanije fotografije ćemo nagraditi.
Hrvatsko muzejsko društvo ove godine organizira jubilarnu 20. Noć muzeja, našu najveću muzejsku manifestaciju. Na programu hrvatskih muzeja od 2005. godine, Noć muzeja postala je nezaobilazan kulturni događaj. Noć muzeja potiče prepoznavanje muzeja kao dinamičnih institucija, koje potiču istraživanje, inovativnost i kreativnost, promovira baštinu i njen utjecaj na suvremene tendencije, promiče važnost interakcije muzeja s okruženjem, stvara nove publike i održivi razvoj muzeja i zajednice. Jubilarna 20. S temom Muzeji – vidljivi i nevidljivi kojom se ove godine bavimo, Noć muzeja održava se 31. siječnja 2025. kada će posjetitelji moći besplatno posjetiti sve muzeje, galerije i baštinske institucije koji sudjeluju u manifestaciji. Muzej suvremene umjetnosti priključuje se Noći muzeja programima u zgradi MSU u Novom Zagrebu i u Zbirci Richter na Vrhovcu 38. U Noći muzeja, u MSU se također održava i dio programa Hrvatskog školskog muzeja. Proučite mnoštvo sadržaja koje smo vam pripremili za ovo obljetničko izdanje vodeće europske muzejske priredbe.
PROGRAM MSU – AVENIJA DUBROVNIK 17
-- 18.00 - 23.00 TOBOGAN CARSTENA HOELLERA OTVOREN ZA JAVNOST
-- 18.00 - 23.00 POSTAV MSU (BUDUĆNOSTI; BLACK BOX) – 3 FILMA O ZAŠTITI I RESTAURACIJI
Tema ovogodišnje Noći muzeja, Muzeji – vidljivi i nevidljivi, otkriva skrivene muzejske sadržaje publici i omogućava uvid „iza scene“. Jedan od tih skrivenih, ali ključnih odjela u radu Muzeja suvremene umjetnosti je Odjel zaštite i restauracije. Iako posjetitelji na izložbama najčešće nisu svjesni konzervatorsko-restauratorskih istraživanja i rada koji iza njih stoje, rijetko bi koja izložba postigla svoj željeni konačni oblik bez njih. Odjel zaštite i restauracije MSU ima važnu ulogu u svakodnevnom radu muzeja, a istraživanja i intervencije koje provodi pridonose interpretaciji i razumijevanju djela moderne i suvremene umjetnosti. Povodom Noći muzeja, pozivamo vas da pogledate tri kratka dokumentarna filma Odjela zaštite i restauracije koja prikazuju različite pristupe zahvatima na djelima umjetnika iz fundusa MSU: monokromima Julija Knifera, konceptualnom radu Pribijeni kruh D.R. Todosijevića i plakatima Borisa Bućana.
-- 18.00 DVORANA ŠKOLICA – PROGRAM DRUGAČIJI I JEDNAKI I CRTEŽI RANKA ĆUĆE
Upoznajte program MSU-a “Drugačiji i jednaki” te crteže Ranka Ćuće koje je stvarao posljednjih dvadesetak godina. Ranko je osoba sa sindromom Down, a umjetnošću se počeo baviti već u ranoj mladosti. Program “Drugačiji i jednaki“ provodi se od 2020. a obuhvaća prilagodbu muzejskog sadržaja publici sa drugačijim mogućnostima. Program i crteže Ranka Ćuće predstavlja Daniela Bilopavlović Bedenik, viša kustosica. Izložba se može pogledati do 17. veljače od utorka do petka (11 - 17 h), subotom (13 - 18 h), te nedjeljom (11 - 18 h)
-- 18.00 PROSTOR ZA POVREMENE IZLOŽBE, 2. KAT – STRUČNO VODSTVO IZLOŽBOM PLES, OTPOR, (NE)RAD. KULTURNI, POLITIČKI I UMJETNIČKI ASPEKTI PLESA ZA VRIJEME I NAKON JUGOSLAVIJE
Izložba u nekoliko tematskih cjelina okuplja prakse, osobnosti, epizode i formacije koje, tijekom desetljeća, prikazuju suvremeni ples kao društvenu, kulturnu i umjetničku praksu iz koje se čitaju sva bogatstva plesnog i koreografskog jezika na ovim prostorima. Teme feminizma, pitanja roda i želje, formacije, odnosi i samoorganizacija, prelaženje granica i transgresija plesnog rada mogu se pratiti u fotografijama, video materijalima, dokumentima, člancima i katalozima sakupljenima i sačuvanima za buduća istraživanja i tumačenja. Izložbom vodi Tea Kantoci - članica istraživačkog tima izložbe.
-- 18.30 POSTAV MSU, 3. KAT – STRUČNO VODSTVO IZLOŽBOM PICELJ I PRIJATELJI
Izložba kojom HDLU i MSU obilježavaju 100. godišnjicu rođenja Ivana Picelja - predvodnika apstrakcije 1950-ih i jednog od najistaknutijih hrvatskih umjetnika druge polovice 20. stoljeća. Picelj je predvodnik apstraktne umjetnosti 1950-ih godina te je član umjetničkih grupa EXAT-51 i pokreta Nove tendencije koji je grad Zagreb stavio na globalnu kartu umjetničkih zbivanja. Njegovi radovi zastupljeni su u fundusima istaknutih svjetskih muzeja poput Muzeja moderne umjetnosti u New Yorku, muzeja Tate Modern te Victoria & Albert muzeja u Londonu, Centra Georges Pompidou u Parizu, muzeja Sztuki u Łódźu, među ostalima.
-- 19.00 DVORANA GORGONA – PREDAVANJE UMJETNIKA ANTONA VIDOKLEA I RAZGOVOR O NJEGOVU FILMU AUTOTROFIJA
Produciran u vrijeme kada je južnotalijanski grad Matera bio europska prijestolnica kulture, film povezuje revolucionarne i avangardističke ideje o samoodrživosti s tradicionalnim, poganskim ritualima plodnosti i obnavljanja prirode. Izlaganje osvjetljava produkcijske uvjete u kojima je film nastajao i rada sa zajednicom. S umjetnikom o njegovu filmu Autotrofija koji se prikazuje na izložbi Miris svježe nacijepanih drva razgovaraju kustosice izložbe Zdenka Badovinac, Jasna Jakšić i Ana Škegro.
-- 19.00 BAUNET CAFE, 1. KAT – OBITELJSKI PROGRAM MALI I VELIKI
Program MSU mali i veliki namijenjen je svim članovima obitelji različite dobi koji ravnopravno sudjeluju u organiziranim vodstvima i radioničkim aktivnostima uz izložbeni program MSU-a s ciljem razvijanja interesa za umjetnost i poticanja zajedničkog djelovanja svih dobnih skupina. Program je osmišljen uz izložbe Zbirka kao glagol i Picelj i prijatelji. Nakon obilaska izložbi, uz stručno vodstvo i upoznavanje s ključnim umjetničkim djelima, zajedničkim snagama svih članova obitelji, uz radionički materijal koji je osigurao MSU-a, izradit ćemo nove radove koji ostaju u vlasništvu njihovih autora. Zbog ograničenog broja sudionika prijave su obavezne na e-mail: edukacija@msu.hr, navesti ime, prezime i dob djeteta te kontakt broj.
Voditeljica programa: dr.art. Ivana Gorički Flegar, kustos pedagog
-- 20.00 POSTAV MSU, 2. KAT – STRUČNO VODSTVO TAMNOM KOMOROM IZLOŽBE ATD DIJALOZI: FOTOARHIV FEAT. MUZEJ FOTOGRAFIJE / OKIDAČI
Janko Belaj, umjetnički fotograf i Bella Rupena, voditeljica Zbirke ATD provest će posjetitelje kroz tamnu komoru i dio atelijera Toše Dabca koje je uprizorio za potrebe izložbe ATD dijalozi. Tu se odvijaju sve radnje nastanka fotografije (osim snimanja): priprema kemikalija, razvijanje filma, izrada fotografija, sušenje filmova i fotografija, obrezivanje fotografija na željeni format, čuvanje fotografskog materijala i opreme. Naučit će što je “mokri” a što “suhi” dio prostorije, od čega se oni sastoje i koju je opremu koristio Tošo Dabac u svom kultnom atelijeru u Ilici 17.
-- 21.00 BLACK BOX, POSTAV MSU, 1. KAT – RAZGOVOR POVODOM IZLOŽBE: JAGODA: PROSTORI NEVIDLJIVOG / OKIDAČI
Ulazak u nekadašnji atelier Jagode Kaloper potaknuo je Ninu Kurtelu na stvaranje emocionalnih i (auto)refleksivnih veza s Jagodinim opusom ali i životom. O nevidljivim i vidljivim vezama između dvije umjetnice, Jagode i Nine, kao i o važnosti ženskog stvaralačkog prostora, razgovarat ćemo u prostoru izložbe „Jagoda: Prostori nevidljivog“. Razgovor s umjetnicom Ninom Kurtelom vodit će kustosica izložbe Leila Topić.
-- 21.00 DVORANA GORGONA – FILM VELIKI MUZEJ, REDATELJ JOHANNES HOLZHAUSEN
Film Veliki muzej daje pogled „iza kulisa“ Muzeja povijesti umjetnosti u Beču. Uvidom u svakodnevni rad ove iznimno značajne kulturne institucije, od očuvanja, restauriranja i istraživanja umjetnina do priređivanja izložbi i marketinških aktivnosti, film otkriva izazove s kojima se suočavaju djelatnici muzeja. je osvojio nagradu Caligari Film Prize na Berlinskom filmskom festivalu 2014. Ulaz na projekciju je slobodan do ispunjenja raspoloživih mjesta.
-- 21.30 PROSTOR ZA POVREMENE IZLOŽBE, 2. KAT – STRUČNO VODSTVO IZLOŽBOM MIRIS SVJEŽE NACIJEPANIH DRVA
Izložba govori o ljudskoj prisutnosti u vrlo konkretnim krajolicima, šumama, otocima, visoravnima i dolinama Balkana i mediteranske regije – Hrvatske, Slovenije, Srbije, Bosne i Hercegovine, i Italije. To su „živi arhivi“ čiji su „dokumenti“ stabla obilježena za sječu, umjetna jezera, predmeti ostali od izbjeglica ili pak sjećanja ljudi koji tu žive, njihova tradicija, znanja i iskustva. Iza svakog je rada jedna nevidljiva priča, koja je obilježila nečiju osobnu ili obiteljsku povijest, ili cijelu zajednicu. Fragmente tih nevidljivih priča možete saznati na stručnom vodstvu izložbom.
-- 22.00 POSTAV MSU, 3. KAT – STRUČNO VODSTVO IZLOŽBOM PICELJ I PRIJATELJI
Izložba kojom HDLU i MSU obilježavaju 100. godišnjicu rođenja Ivana Picelja - predvodnika apstrakcije 1950-ih i jednog od najistaknutijih hrvatskih umjetnika druge polovice 20. stoljeća. Picelj je predvodnik apstraktne umjetnosti 1950-ih godina te je član umjetničkih grupa EXAT-51 i pokreta Nove tendencije koji je grad Zagreb stavio na globalnu kartu umjetničkih zbivanja. Njegovi radovi zastupljeni su u fundusima istaknutih svjetskih muzeja poput Muzeja moderne umjetnosti u New Yorku, muzeja Tate Modern te Victoria & Albert muzeja u Londonu, Centra Georges Pompidou u Parizu, muzeja Sztuki u Łódźu, među ostalima.
AKTUALNE IZLOŽBE U MSU
** POSTAV MSU:
* TUŽNE PJESME RATA
* DRUGARSTVO
* BUDUĆNOSTI
** PICELJ I PRIJATELJI
** PLES, OTPOR, (NE)RAD. KULTURNI, POLITIČKI I UMJETNIČKI ASPEKTI PLESA ZA VRIJEME I NAKON JUGOSLAVIJE
** ATD DIJALOZI: FOTOARHIV FEAT. MUZEJ FOTOGRAFIJE / OKIDAČI
** MIRIS SVJEŽE NACIJEPANIH DRVA
** NINA KURTELA: JAGODA – PROSTORI NEVIDLJIVOG / OKIDAČI
Program Noći muzeja u MSU traje do 23 sata.
PROGRAM ZBIRKA RICHTER – VRHOVEC 38, ZAGREB
-- 18.00 POSJET STANU VJENCESLAVA RICHTERA I NADE KAREŠ RICHTER
Jednokatna vila na Vrhovcu 38 nekoć je bila dom arhitekta Vjenceslava Richtera i njegove supruge glumice Nade Kareš Richter, te Richterov radni prostor. Danas je tu muzejska Zbirka Richter i izložbeni prostor za suvremenu umjetnost. U Noći muzeja možete vidjeti i “vidljive” i “nevidljive” prostore Zbirke, te uz stručno vodstvo posjetiti stan Richterovih (posjet stanu moguć je u grupama od po 10 posjetitelja)
-- 19.00 NEVIDLJIVA ARHITEKTURA – ZAŠTITA ILI ZABORAV? – RAZGOVOR PROF. DR. SC. JASNE GALJER I MUZEJSKE SAVJETNICE LEILE TOPIĆ U SKLOPU PROGRAMA IZLOŽBE DRIANTA ZENELIJA DOLINA ČUDNIH LJUBAVNIKA
Potaknute brutalističkim strukturama koje Zeneli koristi u svojim filmovima kao aktivne protagoniste filmske radnje, Jasna Galjer i Leila Topić će polemizirati o vrijednostima brutalističke arhitekture, njihovoj etici, estetici i „nevidljivosti“, te se osvrnuti na prakse zaštite ili funkcionalne prilagodbe pojedinih brutalističkih ostvarenja.
-- 21.00 POSJET STANU VJENCESLAVA RICHTERA I NADE KAREŠ RICHTER
Jednokatna vila na Vrhovcu 38 nekoć je bila dom arhitekta Vjenceslava Richtera i njegove supruge glumice Nade Kareš Richter, te Richterov radni prostor. Danas je tu muzejska Zbirka Richter i izložbeni prostor za suvremenu umjetnost. U Noći muzeja možete vidjeti i “vidljive” i “nevidljive” prostore Zbirke, te uz stručno vodstvo posjetiti stan Richterovih (posjet stanu moguć je u grupama od po 10 posjetitelja).
AKTUALNA IZLOŽBA U ZBIRCI RICHTER
** SINTART 17 – DRIANT ZENELI: DOLINA ČUDNIH LJUBAVNIKA
Program Noći muzeja u Zbirci Richter traje do 23 sata.
PROGRAM ŠKOLSKI MUZEJ U MSU – AVENIJA DUBROVNIK 17
-- 18.00 PARIŠKA SOBA, 3. KAT – OTVORENJE IZLOŽBE ISPREPLETENE NITI
Hrvatski školski muzej u suradnji s čak tri srednje škole predstavlja novu kolekciju zimskih ogrtača nastalu zajedničkim vještinama i radom učenika različitih zanimanja. Izložba je otvorena do 7. veljače 2025.
-- 18.30 UČIONICA PUČKE ŠKOLE, 3. KAT – RADIONICA LJEPOTA ISPREPLETENIH NITI
Radionica izrade modne torbice od filca uz izložbu Isprepletene niti u suradnji sa Obrtničkom školom Požega. U našoj pučkoj školi izradite i kući ponesite svoju jedinstvenu torbicu. Radionica je namijenjena svima od 8 godina na više. Prijave na idumbovic@hsmuzej.hr.
-- 21.00 PARIŠKA SOBA, 3. KAT – STRUČNO VODSTVO KROZ PARIŠKU SOBU
AKTUALNE IZLOŽBE HRVATSKOG ŠKOLSKOG MUZEJA U MSU
** PARIŠKA SOBA
** UČIONICA PUČKE ŠKOLE
Program Noći muzeja u MSU traje do 23 sata.
** MSU zadržava pravo izmjene programa.