Objavljen je posljednji naslov iz serije stripova posvećenih umjetnosti, umjetnicama i umjetnicima 20. stoljeća u izdanju Muzeja suvremene umjetnosti, a u sklopu projekta Runaway art – Duh Bauhausa dizajnerice, ilustratorice i spisateljice Klasje Habjan. Strip donosi priču o čuvenoj umjetničkoj školi, ali i o njezinim studentima koji su bili vezani uz prostor današnje Hrvatske – Otti Berger, Ivani Tomljenović Meller i Gustavu Bohutinskom.
„Kao ni njegovi prethodnici, Duh Bauhausa autorice Klasje Habjan, dakle, nije strip u onom smislu u kojem o njemu tradicionalno mislimo – nije osobito lako štivo, ne čita se brzo, ne služi samo zabavi. Umjesto toga zahtijeva i plijeni pažnju, traži senzibilnog čitatelja, traži vas da mu se vraćate, da ga ponovno otkrivate, da lutate, zadržite se na nekom mjestu pa se potom opet vratite. Već iza samog naslova knjige Klasja Habjan sakrila nam je jednu dvosmislenost na kojoj gradi višedimenzionalnost priče koja će uslijediti na idućih sedamdesetak stranica. „Duh Bauhausa” za nju je, s jedne strane, enorman utjecaj ove škole i pokreta na umjetnost, dizajn, arhitekturu i svakodnevni život generacija koje će uslijediti, no s druge strane u Klasjinoj je pripovijesti i doslovan lik, duh koji lebdi nad pričom, promatra, svjedoči, empatizira. Ta njegova „druga polovica” omogućava autorici da u historijsku pripovijest o Bauhausu i njegovim protagonistima ulije sasvim subjektivne narativne rukavce. Jedan sloj ove knjige tako donosi svu osnovnu faktografiju, povijest škole, najvažnija načela, ideje, metode i slično, dok se u drugom upliće fikcija autorice, oplemenjena smislom za igru i zagonetku, snivanjem, dočaravanjem crtica iz života u školi i oko nje u kojima se prepliću stvarna svjedočanstva i mašta a da pritom niste sigurni što od toga u kojem trenutku čitate. Same stranice i duplerice u knjizi načas su formirane kao čisti strip, na drugim mjestima više su kao slikovnica, na trećima infografika, na četvrtima udžbenik, a pritom sve teče glatko, smisleno i istinito. Duh Bauhausa u Klasji Habjan našao je dobrog druga, a Klasja vjerojatno ključnu misao koja najbolje opisuje duh ove knjige, riječima Otti Berger, da je zadaća Bauhausa prije svega bila od umjetnika ponovno stvoriti čovjeka.“
(Iz recenzije Marka Goluba)
Klasja Habjan (Zagreb, 1993.) bavi se ilustracijom, grafičkim dizajnom i pisanjem. Diplomirala je na Studiju dizajna (Zagreb, 2016.), smjer vizualne komunikacije, s magna cum laude i godišnjom nagradom za samoinicirani projekt „Od(blok)iraj, blok za crtanje, pisanje i istraživanje.“ Uvrštena je među deset hrvatskih ilustratora čiji se rad prezentirao putem kataloga „Illustratiors from Croatia / Illustrateurs de Croatie“ (Mala Zvona, Zagreb, 2020.) na međunarodnim sajmovima knjiga. Sklonost ilustriranju vlastitih priča (ili obrnuto, pisanju prema grafičkim predlošcima) obilježava njene samostalne izložbe. Izložba „Crtice“, u Galeriji Šira (Zagreb, 2019.), uključivala je oba medija; grafike nastale tehnikom monotipije izložene su zajedno sa uparenom prozom ili poezijom. Godinu kasnije, objavila je istoimenu zbirku kratkih priča i pjesama „Crtice“, u izdanju Petikata. Jednu priču, ispričanu i kroz sedam kolaža, o putovanju u kojemu se isprepliću ljudska potreba za materijalnim sa onom drugom, društvenom i duhovnom, izložila je u Galeriji Rigo (Novigrad, 2020.), pod nazivom „Napokon netko!“. Strip „Duh Bauhausa“, (MSU, Zagreb, 2020.), Klasjina je druga knjiga koja također objedinjuje njene osnovne grane interesa; ilustraciju, pisanje i dizajn. U suradnji sa Zitom Nakić vodi dizajnerski studio klasja&zita koji djeluje najčešće na području kulture i sudjeluje u brojnim grupnim izložbama sa publikacijama, plakatima i vizualnim identitetima.
Strip Duh Bauhausa, kao i ostale stripove objavljene unutar projekta Runaway Art – Mangelos Vol.1 Ivane Armanini i Marka Goluba, Richterova igra Dunje Janković, Nasta Rojc: Ja borac Leonide Kovač i Ane Mušćet, možete kupiti u MSU dućanu.