Programski filmski ciklus Muzeja suvremene umjetnosti Kino na rubu predstavlja suvremene hrvatske filmske autore i filmove koji su primjeri imanentne povezanosti i međuodnosa likovne i filmske umjetnosti, naglašenog likovnog izraza, snažnih autorskih postupaka i tehnika, slobodnijeg narativnog pristupa te raznolikih umjetničkih izričaja i medija.
U petom ovogodišnjem tematskom bloku naslova „Mentori i studenti”, 18. prosinca u 18 sati, predstavljamo izbor studentskih i profesionalnih filmova autora i mentora Daniela Šuljića te studentske filmove i prvi profesionalni rad mlade autorice Sunčane Brkulj, donedavne studentice koja je diplomirala pod mentorstvom Daniela Šuljića.
**
Kako je biti autor i mentor, a kako je biti autor i imati mentora? Koja je važnost mentora za interes kandidata pri odabiru studija? Koje su razlike u studiranju animacije između studija na ALU i studija u inozemstvu? Kako se autorski razviti i profesionalno osamostaliti nakon stjecanja diplome? Kako se autori i suradnici animiranih filmova međunarodno umrežavaju pri radu na filmu? Jesu li važni sadržaj i naracija, te što je pokretač stvaranja animiranog filma? Pogledajte, poslušajte, pitajte i otkrijte u srijedu, 18. prosinca u 19 sati u dvorani Gorgona MSU, kad nam u goste dolaze prof. Daniel Šuljić, autor i mentor, i Sunčana Brkulj, autorica koja je bila je diplomantica pod mentorstvom Šuljića.
**
Blok 5# Mentori i studenti
18. 12. u 18 sati, dvorana Gorgona MSU
Sunce, sol i more, Daniel Šuljić, 1997., 4'30''
Highway 59, Daniel Šuljić, 1996., 2'20"
I'm not feeling very well, Sunčana Brkulj, 2019., 3' 32''
Kula, Sunčana Brkulj, 2020, 3' 41''
Stinky u Mračnoj šumi, Sunčana Brkulj, 2022., 10' 52''
Stakleni čovjek (Transparency), Daniel Šuljić, 2015., 6'10''
Leptir, Sunčana Brkulj, 2024., 8'07"
Ispod kojeg kamena li su samo ispuzali, Daniel Šuljić, 2018., 5' 27''
Nakon projekcije filmova slijedi razgovor s gostima.
**
Daniel Šuljić je međunarodno nagrađivani redatelj animiranih filmova i glazbenik. Rođen je u Zagrebu, od 1992. do 2011. živi u Beču, a nakon 2011. živi i radi u oba grada. 1997. diplomirao je slikarstvo na Univerzitetu primijenjenih umjetnosti u Beču u klasi C. L. Atterseea, animiranim filmom „Sunce, sol i more“.
Filmovi (Kolač, Evening star, Transparency, Film sa djevojčicom i drugi..) su mu prikazivani na više stotina festivala po cijelom svijetu. Član je mnogobrojnih stručnih žirija i održano mu je više autorskih retrospektiva (ITFS Stuttgart, Monstra Lisabon, Anifilm Trebon, Supertoon Šibenik, Anibar Peja, Krok Rusija i druge) te je održao brojna predavanja i prezentacije kao i kurirao različite tematske programe.
Uz filmove bavi se muzikom kao dj, producira u elektronskom projektu Roppongi Red i svira gitaru u Stampedu. Šuljićeva biografija uključuje i bogatu filmografiju i diskografiju, a također i dugačak popis međunarodnih i domaćih filmskih nagrada.
Od 2005. do 2008. predavao je klasičnu animaciju na Institutu za dizajn medija pri Sveučilištu za umjetnost i dizajn u Linzu, a 2006. postao je počasni profesor pri Koledžu za animaciju Sveučilišta Jilin u kineskom Changchunu. Od 2018. profesor je na Odsjeku za animirani film i nove medije na ALU Zagreb gdje je od 2024. pročelnik. Od 2010. - 2012. savjetnik je za animirani film pri HAVC-u. Od 2013. – 2017. član je kulturnog vijeća za film grada Zagreba. Od 2017.-2019. ambasador je za Hrvatsku Europske nagrade za animaciju Emile Awards na kojoj je od 2023. član privremenog upravnog vijeća. Od 2023. član je Američke akademije filmskih umjetnosti i Znanosti (Oscars). Od 2011. umjetnički je ravnatelj Svjetskog festivala animiranog filma Animafest Zagreb.
Sunčana Brkulj rođena je 1997. u Zadru. Na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu završila je preddiplomski i diplomski studij animiranog filma i novih medija. Diplomirala je summa cum laude 2022. godine. Tijekom studija realizirala je tri studentska filma koja su uspjeh polučila na svjetskim festivalima animacije poput onih u Annecyju, Ottawi, Zagrebu, Stuttgartu i drugdje. Filmovi su osvojili i nekoliko nagrada. I’m not feeling very well i Kula uvršteni su u konkurenciju na festivalu u Annecyju, najvećem festivalu animiranog filma na svijetu. Ista dva filma bila su predstavljena i na zagrebačkom Salonu mladih, najvećoj manifestaciji za mlade umjetnike/ice do 35 godina.
Nakon diplome, Sunčana je provela godinu dana u Viborgu u Danskoj, gdje je u sklopu umjetničke rezidencije Open Workshop ostvarila je svoj prvi profesionalni animirani film Leptir (producenti su Jadranska Animacija iz Hrvatske i Lave Love Production iz Danske). Film je uvršten u distribuciju Bonobostudija i imao je međunarodnu premijeru na festivalu Go Short u Nijmegenu u Nizozemskoj. Osim animiranih filmova, Sunčana izrađuje radove u tehnici eksperimentalnog kolaža. Najupečatljiviji je ciklus radova pod nazivom Inferno koji je izlagan u 6 galerija diljem Hrvatske. Mediji kolaža i animacije kroz Sunčanino se djelovanje uzajamno grade te stapaju u jedno.
**
Sunce, sol i more, Daniel Šuljić, 1997., 4'30'', studentski film
kava na staklu
Ovaj film govori o čežnji, za suncem, za morem i za otokom u Jadranskom moru.
Produkcija: Hochschule für angewandte Kunst, Wien
Highway 59, Daniel Šuljić, 1996., 2'20", studentski film – glazbeni spot
mješovita tehnika na staklu, stop-animacija
Video-spot za amsterdamski bend GONE BALD. Riječ je o imaginarnoj autocesti 59, koja bi mogla biti bilo koja autocesta na svijetu. To je mjesto gdje su snovi i djevojke na napuhavanje.
Produkcija: Hochschule für angewandte Kunst, Wien
I'm not feeling very well, Sunčana Brkulj, 2019., 3' 32'', studentski film
kolaž, stop-animacija
Raspjevani kosturi sanjaju o oslobađanju od svojih geometrijskih oblika i plivanju u golemom, beskrajnom, plavom moru
Produkcija: ALU
Kula, Sunčana Brkulj, 2020, 3' 41'', studentski film
rukom crtana animacija, lutka film, stop-animacija
Kako godine prolaze, jedna malena civilizacija je u usponu.
Produkcija: ALU
Stinky u Mračnoj šumi, Sunčana Brkulj, 2022., 10' 52'', diplomski film
kolaž, digitalna 2D lutka animacija
Stinky se rađa iz cvijeta usred Mračne šume. On istražuje šumu i raste. Kad se nađe odgovoran za brigu za drugo biće, suočava se s činjenicom da život nije samo zabava i kapric.
Produkcija: ALU
Stakleni čovjek (Transparency), Daniel Šuljić, 2015., 6'10''
stop-animacija
Krećući se svijetom ispunjenim skenerima i nadzornim algoritmima, olako se koristeći društvenim mrežama, online formularima i kreditnim karticama, čovjek današnjice dobrovoljno se odriče vlastite privatnosti. Uzoriti građanin nema ništa za sakriti, samo prijestupnici imaju.
Produkcija: Kreativni sindikat, Zagreb film
Leptir, Sunčana Brkulj, 2024., 8'07"
plastelin, stop-animacija
Zajednica stvorenja živi u vrtu. Svaki član na svoj način doprinosi životu, i svi koriste vodu iz fontane. Kad leptir zaglavi u fontani i prekine dotok vode, moraju se suočiti s nepoznatom situacijom.
Produkcija: Adriatic Animation, Late Love Production
Distribucija: Bonobostudio
Zemlje produkcije: Hrvatska, Danska
Ispod kojeg kamena li su samo ispuzali, Daniel Šuljić, 2018., 5' 27''
stop-animacija
Mrak dolazi i uskoro će ispuniti cijeli prostor.
Produkcija: Kreativni sindikat, Zagreb film
**
Ulaz na program je besplatan.
Urednica i voditeljica programa: Miranda Herceg
Program podržali: Gradski ured za kulturu i civilno društvo Grada Zagreba i Hrvatski audiovizualni centar