Jelena Savić: Moje ime je Optimus Prime

 

Jelena Savić: Moje ime je Optimus Prime

05.11.2024 - 05.11.2024 / MSU

Moje ime je Optimus Prime je javno izlaganje u obliku poetskog i teorijskog performansa koje će se održati u utorak, 5. 11. u 18 sati. Ovaj performans vodi nas kroz autorska poetizirana životna iskustva reflektirana kroz teorijsku prizmu Romskog pesimizma inspiriranog Afropesimizmom. Unutar rasijaliziranog tranzicijskog semi-perifernog kapitalizma europske gadžo (neromske) supremacije i globalnog digitalnog bjelaštva postavlja se pitanje pozicionalnosti, mogućnosti otpora i granica imaginacije romskog subjekta suočenog s dehumanizacijom.

Jelena Savić je istočnoeuropska, post-jugoslavenska, srpska Romkinja i feministkinja aktivna u romskom i feminističkom pokretu više od dvadeset godina. Magistrirala je andragogiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu te filozofiju na Central European University u Budimpešti, gdje se fokusirala na studije dehumanizacije s naglaskom na znanstveni rasizam, seksizam i specizam. Njezin nedavni rad istražuje bijelost u europskom kontekstu, s posebnim osvrtom na poziciju Roma. Trenutno je na doktoratu na Centre for Gender Research Sveučilišta u Uppsali, a posljednjih je godina objavljivala radove iz područja digitalnih kultura, rodnih studija te epistemološke nepravde s fokusom na stvaranje kritičke romske epistemologije, poput "The Darker Side of Eastern (post)coloniality: The case of Roma" u Decolonial Politics in European Peripheries: Redefining Progressiveness, Coloniality and Transition Efforts, Routledge, “In the Nest of the She-Dragon: Multiple discrimination of Roma Women in Serbia Within the Context of European Gadjo Suprematism,” objavljenog u časopisu Treća 2023. godine, te “Drunken whites” u A Lexicon Of Decoloniality In Eastern Europe iz 2022. godine. Na polju umjetnosti Jelena je objavljivala poeziju, uključujući radove u online izdanju časopisa Packingtown Review Sveučilišta u Chicagu 2023. godine, kao i u antologiji Cat Painters: An Anthology of Contemporary Serbian Poetry iz 2016. godine. Također je autorica koncepata kao što su europska gadžo supremacija, gadžo privilegije i gadžo krhkost. Tijekom svoje karijere surađivala je s raznim organizacijama, uključujući Agenciju Europske unije za temeljna prava, UNICEF Srbija i Romski obrazovni fond.

Program je organiziran uz financijsku podršku Grada Zagreba te MSU-a u sklopu programa Škole promjene. Škola promjene je edukativni program koji je dio EU projekta Museum of the Commons, u sklopu L’Internationale, saveza 14 europskih muzeja i drugih kulturnih institucija za suvremenu umjetnost. Škola promjene bavi se osnaživanjem zajednice i povezivanjem muzeja s istom, jer zajedno smo jače_i.

Kulturna Udruga Jutro posvećena je poticanju kreativnosti, kulturnog dijaloga i zajedničkog stvaranja. Naš rad obuhvaća umjetničke projekte, edukativne radionice i istraživanje kulturne baštine, s ciljem povezivanja ljudi kroz umjetnost i znanje. Vjerujemo da kreativne i kulturne inicijative imaju snagu obogatiti društvo, potaknuti pozitivne promjene i osnažiti zajednice te težimo stvaranju prostora gdje se ideje mogu slobodno razmjenjivati, gdje se suradnja potiče i uči te gdje se oblikuju prakse koje odgovaraju suvremenim izazovima. Rad kulturne udruge Jutro podržava fondacija Moleskine.

 

https://www.facebook.com/events/536947749289065
https://www.instagram.com/p/DBPFcupOrjj/