Antikolonijalni književni kružok Crno-bijelo: O gadžo supremaciji će se održati u srijedu, 6. 11. u 17 sati u Muzeju suvremene umjetnosti. Ovoga puta kružok spajamo i dijelimo s mjesečnim kružokom Inicijative za Palestinu kako bismo zajednički pojačale kapacitete i uvezale borbe.
Kružok će se fokusirati na ideje europske gadžo supremacije i gadžo privilegija uz razmatranje feminističkih pristupa rasi i crnaštvu na Balkanu. Diskusija će se temeljiti na članku Jelene Savić predstavljenom na konferenciji „Kritički pristupi romskim studijama“ u Södertörnu, Švedska, 2022., pod nazivom „Gadžo supremacija i gadžo privilegije“, uz nekoliko autorskih pjesama i grafika.
Jelena Savić je istočnoeuropska, post-jugoslavenska, srpska Romkinja i feministkinja aktivna u romskom i feminističkom pokretu više od dvadeset godina. Magistrirala je andragogiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu te filozofiju na Central European University u Budimpešti, gdje se fokusirala na studije dehumanizacije s naglaskom na znanstveni rasizam, seksizam i specizam. Njezin nedavni rad istražuje bijelost u europskom kontekstu, s posebnim osvrtom na poziciju Roma. Trenutno je na doktoratu u Uppsali, a posljednjih je godina objavljivala radove iz područja digitalnih kultura, rodnih studija te epistemološke nepravde s fokusom na stvaranje kritičke romske epistemologije, poput “In the Nest of the She-Dragon: Multiple discrimination of Roma Women in Serbia Within the Context of European Gadjo Suprematism,” objavljenog u časopisu Treća 2023. godine, te “Drunken whites” u publikaciji A Lexicon Of Decoloniality In Eastern Europe iz 2022. godine. Njezina konferencijska prezentacija “Gadjo privileges” održana je na konferenciji u Södertörnu, Švedska, 2022. godine. Na polju umjetnosti, Jelena je objavljivala poeziju, uključujući radove u online izdanju časopisa Packingtown Review Sveučilišta u Chicagu 2023. godine, kao i u antologiji Cat Painters: An Anthology of Contemporary Serbian Poetry iz 2016. godine. Također je autorica koncepata kao što su europska gadžo supremacija, gadžo privilegije i gadžo krhkost. Tijekom svoje karijere surađivala je s raznim organizacijama, uključujući Agenciju Europske unije za temeljna prava, UNICEF Srbija i Romski obrazovni fond.
Kulturna Udruga Jutro posvećena je poticanju kreativnosti, kulturnog dijaloga i zajedničkog stvaranja. Naš rad obuhvaća umjetničke projekte, edukativne radionice i istraživanje kulturne baštine, s ciljem povezivanja ljudi kroz umjetnost i znanje. Vjerujemo da kreativne i kulturne inicijative imaju snagu obogatiti društvo, potaknuti pozitivne promjene i osnažiti zajednice te težimo stvaranju prostora gdje se ideje mogu slobodno razmjenjivati, gdje se suradnja potiče i uči te gdje se oblikuju prakse koje odgovaraju suvremenim izazovima.
Čitanje tekstova unaprijed nije preduvjet za dolazak i sudjelovanje, no ako se želite pripremiti, svoj dolazak najavite putem e-maila na stella@dobrojutro.org do ponedjeljka, 4. studenoga.
Program CRNO-BIJELO i gostovanje Jelene Savić organizirani su uz financijsku podršku Grada Zagreba, Ministarstva kulture i medija RH te MSU-a u sklopu programa Škole promjene. Škola promjene je edukativni program koji je dio EU projekta Museum of the Commons, u sklopu L’Internationale, saveza 14 europskih muzeja i drugih kulturnih institucija za suvremenu umjetnost. Škola promjene bavi se osnaživanjem zajednice i povezivanjem muzeja s istom, jer zajedno smo jače_i. Rad kulturne udruge Jutro podržava fondacija Moleskine.