70. rođendan MSU

 

70. rođendan MSU

14.12.2024 - 15.01.2025 / MSU

SLOBODAN ULAZ NA SVE PROGRAME

-- Stručna vodstva – otkrijte aktualne izložbe u MSU

-- Flashback – razgovori nekadašnjih kustosa i konzervatora-restauratora GSU i MSU s umjetnicima i kolegama te predstavljanje fenomena suvremene umjetnosti; moderiraju današnji kustosi i konzervatorica-restauratorica MSU

-- performance ● ples ● film ● program za djecu i odrasle ● radionice

Radno vrijeme
Subota, 14. prosinca od 11 do 19 sati
Nedjelja, 15. prosinca od 11 do 18 sati

Postav MSU: Zbirka kao glagol
(Drugarstvo / Tužne pjesme rata / Budućnosti)


Aktualne izložbe
-- Podijeljeno vrijeme: Krici i šaputanja / Studio Imitacija života 1987. – 1991.

-- Picelj i prijatelji

-- Ples, otpor, (ne)rad         

-- POŠTUJ: jedan glagol za mnoštvo glasova / OKIDAČI

-- ATD dijalozi – fotoarhiv feat. Muzej fotografije

-- Pariška soba – Hrvatski školski muzej


Zbirka Richter
-- SintArt 17 – Driant Zeneli: Dolina čudnih ljubavnika

(Radno vrijeme zbirke: subota 11 – 16 sati)


Street food restorana Rougemarin na platou muzeja.

MSU Shop – popust do 30 posto na dio asortimana: publikacije, accessory, stripovi...


RASPORED PROGRAMA - subota, 14. 12.

STRUČNA VODSTVA

11.30 Postav, 3. kat Picelj i prijatelji

12.00 Prostor za povremene izložbe, 1. kat Ples, otpor, (ne)rad  

15.00 Postav, 3. kat Picelj i prijatelji

16.00 Prostor za povremene izložbe, 1. kat Ples, otpor, (ne)rad  

FLASHBACK *

14.45 – 15.15 Postav, 2. kat
Zlatko Bielen o konzervaciji i restauraciji djela suvremene umjetnosti

Suvremena umjetnost neprekidno otvara nova pitanja i postavlja nove izazove pred konzervatore-restauratore umjetničkih radova recentnijeg datuma. Zahvate prate temeljita istraživanja materijala, tehnika i tehnologija, koja su neophodna za zaštitu raznovrsne muzejske građe. Zlatko Bielen kao konzervator-restaurator savjetnik radio je u MSU od 2006. do 2013. godine u ulozi voditelja restauratorskog odjela. Bio je član Stručne komisije Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture. Uveo je praktične inovacije i metode u praksu rada Odjela za štafelajno slikarstvo HRZ-a.

Razgovor vodi konzervatorica-restauratorica savjetnica Mirta Pavić.

15.15 – 15.45 Postav, 1. kat
Želimir Koščević o Fluxusu i donaciji Francesco Conz

Fluxus je jedan od najznačajnijih neoavangardnih pokreta 20. stoljeća koji je objedinio internacionalnu zajednicu umjetnika radikalnih ideja. Zahvaljujući prijateljskim vezama kustosa Želimira Koščevića s glasovitim kolekcionarom Francescom Conzom, u MSU se od 1999. godine nalazi kolekcija najznačajnijih predstavnika tog pokreta. Želimir Koščević radio je kao viši kustos i muzejski savjetnik u MSU (ondašnjoj Galeriji suvremene umjetnosti) od 1980. do 2005. godine. Uz brojne aktivnosti u području muzeologije, suvremene umjetnosti i fotografije, bio je savjetnik Bijenala likovnih umjetnosti u São Paulu, predsjednik AICA-e te Hrvatskog nacionalnog Komiteta ICOM. Objavio je preko 600 tekstova o suvremenoj umjetnosti u Hrvatskoj i inozemstvu te je autor dvadesetak knjiga. Dobitnik je nagrade HS AICA za životno djelo 2020. godine.

Razgovor vodi viša kustosica Radmila Iva Janković.

15.45 – 16.15 Postav, 2. kat 
Leonida Kovač i Nicole Hewitt

Nicole Hewitt je umjetnica koja kroz film, video, instalacije i tekst istražuje mogućnosti dokumentarnog jezika unutar fiktivne strukture propitujući specifičnosti filmskog, odnosno jezičnog iskaza, kao i odnos između prikaza i retorike te fiktivnog i stvarnog vremena. Leonida Kovač je povjesničarka i teoretičarka umjetnosti, kustosica i redovita profesorica na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu. Objavila je deset knjiga te kustoski koncipirala i realizirala brojne izložbe, među kojima su izložbe u Hrvatskom paviljonu na Biennalu u São Paulu (2002.) i na Biennalu u Veneciji (2003.). Glavna područja njezinog interesa su suvremena umjetnost, kritička teorija i feminističke teorije. Radila je kao viša kustosica MSU-a od 1993. do 2008. godine.

Razgovor moderira muzejska savjetnica i ravnateljica MSU-a Vesna Meštrić.

16.15 – 16.45 Postav, 2. kat
Mladen Lučić o konstruktivističkim tendencijama i AV Odjelu

S Mladenom Lučićem razgovaramo o muzejskoj produkciji dokumentarnog filma Exat 51 i konstruktivističke tendencije u hrvatskoj umjetnosti, realiziranog unutar programske djelatnosti Audio-vizualnog odjela MSU-a. Mladen Lučić je 1983. godine počeo raditi kao kustos u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti (tada Galeriji suvremene umjetnosti), gdje 1992. godine uz redovnu kustosku djelatnost osniva AV Centar te snima, montira i arhivira video zapise, a autor je i dvadesetak dokumentarnih filmova o hrvatskoj i inozemnoj suvremenoj umjetnosti. Od 2008. do umirovljenja 2020. godine radi u zvanju muzejskog savjetnika u Muzeju suvremene umjetnosti Istre u Puli, kojem je bio jedan od osnivača. Autor je deset monografija hrvatskih likovnih umjetnika.

Razgovor vodi muzejska savjetnica Ivana Kancir.

16.45 – 17.15 Black Box 
Tihomir Milovac i Darko Fritz

Darko Fritz je umjetnik čiji rad spaja prakse suvremene umjetnosti i medijske kulture. Osamdesetih godina 20. st. počinje suradnju sa Željkom Serdarevićem objavom programske brošure Krici i Šaputanja. U koncepciji svojeg djelovanja konstruiraju hibridni prostor izvedbe koji uz likovnu umjetnost i dizajn uključuje glazbu, film, scensku umjetnost i performans, koji nazivaju „glazbeno-scenska priredba“. Tihomir Milovac radio je u MSU (tada GSU) kao kustos od 1984. godine, a kasnije kao muzejski savjetnik i pomoćnik ravnatelja MSU-a te kao voditelj Eksperimentalno-istraživačkog odjela. Zaslužan je za prvi stalni postav u MSU-u, Zbirke u pokretu, koji je osmislio u koautorstvu s Nadom Beroš. Bio je član izvršnog odbora CIMAM-a. Od 2011. godine pokrenuo je međunarodni filmski i video program Artist Cinema.

Razgovor moderira muzejska savjetnica Martina Munivrana.

17.15 – 17.45 Postav, 2. kat 
Marina Benažić, Boris Cvjetanović i Boris Greiner

Boris Cvjetanović je nagrađivani umjetnički fotograf. Izlagao je na brojnim samostalnim i skupnim izložbama diljem svijeta. Boris Greiner je umjetnik, filmski redatelj i pisac. Profesionalno se bavi grafičkim dizajnom. Zajedno su osnovali umjetničku radionicu Petikat. Marina Benažić, povjesničarka umjetnosti i profesorica komparativne književnosti, voditeljica je zbirke Arhiv Tošo Dabac od 2007. do 2022. godine. U 16 godina vođenja zbirke ATD organizirala je više od dvadeset izložbi fotografija Toše Dabca u Hrvatskoj i inozemstvu, pokrenula Dane fotografije Arhiva Tošo Dabac te brinula o čuvanju, zaštiti i vrednovanju foto-građe u Zbirci.

Razgovor moderira kustosica Bella Rupena.

17.45 – 18.15 Postav, 1. kat
Branka Stipančić i Vlado Martek

Vlado Martek je vizualni umjetnik i pjesnik. U svojem radu povezuje pjesničku praksu s različitim vizualnim i izvedbenim medijima poput crteža, fotografije, skulpture, slike, akcije, instalacije, akcije i performansa. Član je i osnivač Grupe šestorice autora. Branka Stipančić je kustosica i likovna kritičarka. Bila je kustosica u MSU (tada Galeriji suvremene umjetnosti) od 1983. do 1993. godine. Autorica je i urednica desetak knjiga s područja suvremene umjetnosti. Dobitnica je Godišnje nagrade hrvatske sekcije AICA-e u 2007. godini.

 Razgovor moderira viša kustosica Jasna Jakšić.

18.00 – 18.30 Postav, 2. kat 
Nada Beroš i Ivanka Lepen

Ivanka Lepen je kao spremačica i domar bila zaposlena u MSU od 1976. do 1998. godine, a pritom je surađivala s kustosima i umjetnicima na pripremama njihovih izložbi. U razgovoru, vođenom ponajviše kroz prizmu međuljudskih odnosa o kojima je ostalo malo pisanih tragova, podsjetit će nas na neke od najvažnijih sudionika tog vremena. Tu je također i sjajan videorad Gorana Trbuljaka Između umjetnosti i salate (2001.), u kojem autor razgovara s Ivankom Lepen.

Nada Beroš, povjesničarka umjetnosti i kritičarka, radila je u Muzeju suvremene umjetnosti od 1994. do 2017. godine kao kustosica za izložbenu djelatnost, odnose s javnošću, kao voditeljica Pedagoškog odjela te muzejska savjetnica. Pisala je likovne kritike, predgovore izložbama, prevodila, uređivala te napisala nekoliko knjiga za djecu i odrasle. Zaslužna je za prvi stalni postav MSU-a, Zbirke u pokretu, koji je osmislila u koautorstvu s Tihomirom Milovcem.

Razgovor moderira muzejska savjetnica Nataša Ivančević.

18.30 – 19.00 Predvorje MSU 
Jadranka Vinterhalter i Vlasta Delimar

Vlasta Delimar, multimedijalna umjetnica koja performansom propituje teme kao što su tijelo, muško-ženski odnosi, akt u javnom prostoru, te uloga žene i njezine mnogostruke uloge domaćice, majke, umjetnice, ljubavnice. Jedna je od prvih hrvatskih umjetnika performansa iz Hrvatske i prva ženska performerica. Jadranka Vinterhalter, muzejska savjetnica, radila je od 1974. godine na brojnim područjima muzejske prakse u više institucija: MSUB Beograd, MDC Zagreb, SCCA Zagreb, te u MSU Zagreb od 2000. do 2013. godine. Članica je Hrvatske sekcije AICA, Društva povjesničara umjetnosti Hrvatske te udruge Institut Tomislav Gotovac.

Razgovor moderira viša kustosica Ana Škegro.


* Meeting point za program Flashback: kod lifta na katu postava na kojem se odvija razgovor, a za program u predvorju na recepciji.


PERFORMANS
17.30 – 18.30 Postav, 1. i 2. kat
Vlasta Delimar: Pravo na orgazam nakon 69.

U novoj izvedbi performansa kojeg prvi put izvodi 2015. u Beču pod nazivom Pravo na orgazam nakon 60-te, Vlasta Delimar propituje temu seksualnosti i seksualnog života u trećoj životnoj dobi, suprotstavljajući se predrasudama i zanemarivanju te teme, ističući seksualnost kao važan aspekt i temeljno ljudsko pravo starijih osoba.

PLES
17.00 - 18.00 Predvorje muzeja
Antisezona – Viktoria Bubalo i Anna Javoran: Strahovi malih razlika

Kao mjesto koje okuplja pitanja individualnog vs. kolektivnog, svjesnih i nesvjesnih preuzimanja obilježja sredine i definiranja sebe u odnosu na okolinu Strahovi malih razlika je projekt koji teži istaknuti prostor između želje za prilagodbom i njene nemogućnosti te prostor između identiteta koji nastaje pri izmještanju iz uobičajenog. U izvedbi se koriste fragmenti iz tekstova Mikromonolozi (Petra Pleše), Alice in Wonderland (Lewis Carroll), te misli prijatelja iz inozemstva (Dora Brkarić, Emese Hoffmann i Anđela Brnas).

FILM
19.00 Dvorana Gorgona

Filmske mutacije: 18. festival nevidljivog filma; Irena Vrkljan – Harun Farocki: Film nije na prodaju.

Druga autorska večer Filmskih mutacija odvija se 14. prosinca 2024. u 19 sati s programom i razgovorom koji povezuje berlinske filmske rukopise Irene Vrkljan i Haruna Farockija. U programskom je fokusu kratki filmski opus pjesničkih filmova-eseja koje je Irena Vrkljan režirala na dffb-u (Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin) tijekom studija 1966.-1969. Tom se filmskom razdoblju vraća u knjizi Marina ili o biografiji: “Mladi su studenti bili razmaženi na način koji nisam poznavala. Bili su oholi i bespolni, vladala je opsjena filma, samo brz život u slikama. Sve je bilo slijepljeno s već viđenim scenama, s krivim osjećajem i političkom zloupotrebom. Moć slika učinila ih je sumnjivima. Riječ mašta bila je zabranjena…” 

 

Obiteljski program – nedjelja, 15. 12.

11.00 – 12.00 Postav MSU
Obiteljski program MSU Mali i veliki – izložbe Zbirka kao glagol i Picelj i prijatelji (Meeting point: recepcija)

Program MSU mali i veliki namijenjen je svim članovima obitelji različite dobi koji ravnopravno sudjeluju u organiziranim vodstvima i radioničkim aktivnostima uz  izložbeni program MSU-a s ciljem razvijanja interesa za umjetnost i poticanja zajedničkog djelovanja svih dobnih skupina. Program je osmišljen uz izložbe Zbirka kao glagol i Picelj i prijatelji. Nakon obilaska izložbi, uz stručno vodstvo i upoznavanje s ključnim umjetničkim djelima, zajedničkim snagama svih članova obitelji, uz radionički materijal koji je osigurao MSU-a, izradit ćemo nove radove koji ostaju u vlasništvu njihovih autora. Zbog ograničenog broja sudionika prijave su obavezne na e-mail: edukacija@msu.hr, sa sljedećim informacijama: ime, prezime i dob djeteta te kontakt broj.

12.00 Dvorana Gorgona
Koncert: Ivanka&Mrle: Kišni razdraganci

Besplatne ulaznice preuzmite na recepciji muzeja od 10. do 13. 12. 2024. Limit po osobi je 5 ulaznica.

16.00 – 17.00 Postav, 3. kat
Picelj i prijatelji – vodstvo za djecu uz rješavanje zadataka iz edukativne knjižice (Meeting point: recepcija)

Vodstvo je namjenjeno djeci od 6 do 11 godina koja će uz edukativnu knjižicu naučiti nešto više o umjetniku Ivanu Picelju, njegovoj umjetnosti i životu te zašto je upravo ovaj umjetnik jedan od najvažnijih hrvatskih umjetnika 20. stoljeća.

17.00 – 18.00 Postav, 1. kat 
Vidjeti drugačije – iskustveno vodstvo/radionica (Meeting point: recepcija)

Na ovoj iskustvenoj radionici sudionici će posjetiti postav „MSU na dodir“ te nastojati doživjeti umjetnost na drugačiji način - taktilno. Imat će priliku kretati se i istraživati okolinu sa povezima na očima te gledanjem kroz simulacijske naočale. Dodirivanjem različitih materijala i površina pokušati ćemo polaznicima dočarati kakav je osjećaj ne vidjeti i na koji način se drugim osjetilima može doživjeti umjetnost. Broj sudionika je ograničen i za sudjelovanje je potrebno prijaviti se putem linka https://form.jotform.com/243313282882053


MSU zadržava pravo izmjene programa.