24/08/2024 - 02/09/2024
Projekt The Arts of Resistance (TAoR) ili na hrvatskome Umjetnost otpora, kojega su pokrenuli Ruth Anderwald i Leonhard Grond iz umjetničke organizacije HASENHERZ, želi otkriti poveznice između povijesnih, kulturnih, društvenih, političkih i fizičkih ekologija otpora fašizmima putem su-kreativnog pristupa. Takav pristup obuhvaća istraživanje povijesti, umjetničke radionice i razgovore sa stručnjacima te međunarodnu razmjenu mladih na Sveučilištu primijenjenih umjetnosti u Beču, izložbu u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu, umjetnost u javnom prostoru predstavljenu u suradnji sa školama i Umjetničkim sveučilištem u Braunschweigu te publikaciju.
Nakon ljeta, započeo je Tjedan razmjene u Beču, koji je okupio umjetnike, istraživače i aktiviste iz različitih dijelova svijeta.
Prvu radionicu vodili/e su Jo O’Brien koji/e se bave istraživanjem i stvaranjem umjetnosti na temu održivog otpora kao temelja za dugotrajno djelovanje.
Posjećen je Dokumentacijski centar austrijskog otpora (DÖW) te je održano vodstvom njegovim stalnim postavom. Izložba je pružila dubok uvid u austrijsku povijest, prikazujući artefakte otpora protiv fašizma.
Treću večer, Martin Krenn predstavio je svoj film „Aufzeichnungen zum Widerstand“ (Bilješke o otporu) koji istražuje hrabre činove otpora protiv fašizma u Austriji, Španjolskoj i Francuskoj tijekom 1930-ih i 1940-ih. Nakon projekcije sudionici su sudjelovali u detaljnoj raspravi o temama i porukama filma.
Izložbom „Posljednji dani demokracije“ vodile su umjetnice Deborah Sengl i Barbara Staudinger, ravnateljica Židovskog muzeja. Održan je i susret sa Preeti Kathurij, spisateljicom, kustosicom i istraživačicom iz Indije. Preeti je predstavila projekt "Seeding Change: India Contemporary Art Practices and the Agrarian Crisis", koji osvjetljava krizu na poljoprivrednim zemljištima, često zanemarivanu usred romantizirane percepcije ruralnog života. Kroz primjere iz suvremene umjetnosti, Preeti je naglasila važnost kritičkog promišljanja o složenostima poljoprivredne industrije i prosvjedima poljoprivrednika.
Drugu radionicu vodila je Gelavizh Abolhassani, iranska umjetnica i istraživačica, koja je podijelila svoje radove i istraživanje protiv opresije u Iranu. Kroz usporedbe umjetničkih sloboda u Austriji i Iranu, sudionici su imali priliku dublje razmisliti o ulozi umjetnosti u sociopolitičkim kontekstima.
Gosti izvan Europe, uključujući Liatu Brix-Etgar, Baraka Pelmana i Adija Sterna s Akademije likovnih umjetnosti Bezalel u Jeruzalemu, predstavili su svoj provokativan projekt „Smjernice za slobodu govora i kreativnu slobodu u ratu“, usmjeren na poticanje međusobnog poštovanja i učenja jednih od drugih, posebno u najizazovnijim situacijama.
Na kraju tjedna, umjetnica Jo Schmeiser predstavila je svoj nagrađivani film „Widerstandsmomente“ (Trenuci otpora). Ovaj film bio je emotivan odraz tema koje su istraživane tijekom tjedna i pomogao je u pripremi za nadolazeće mjesece, kada će se kreirati radovi za izložbu u MSU koja će se održati od 8. svibnja do 22. lipnja 2025.
Više informacija dostupno na mrežnoj stranici projekta: https://culture-of-resistance.eu/
Financirano iz fonda Kreativna Europa | Kultura i kreativnost – Europska Unija.
Projekt su podržali Grad Zagreb i Ministarstvo kulture i medija RH.